تاريخ : دوشنبه سی ام مرداد 1391 | 10:14 | نویسنده : امیدنیکبخت

مقدمه

آرام سازی به خودی خود و به دلایل ذیل می تواند مفید واقع شود:

•ارتقاء استراحت، ریکاوری و بهبودی

•ازبین بردن استرس مربوط به واکنش های روزمره همچون تنش های عضلانی

•ایجاد شرایط فیزیکی و ذهنی برای پذیرش تصورات مثبت

•ایجاد سطح مناسبی از انگیختگی هنگام گرم کردن و پیش از مسابقه

روش های آرام سازی وقتی با تصویرسازی ذهنی ترکیب شود می تواند اثرات مفید زیر را به دنبال داشته باشد:

•توسعه اعتماد به نفس

•توسعه راهبردهای پیش و حین مسابقه که به ورزشکار کمک می کند با موقعیت های جدید، قبل از رویارویی واقعی مواجه شود

•به ورزشکار برای تمرکز و افزایش توجه به مهارتی که قصد یادگیری یا توسعه آن را دارد کمک می کند. این کار می تواند هم هنگام تمرین و هم پس از آن صورت پذیرد.

چگونگی آرام سازی ماهیچه ها

تمرینات منظم آرام سازی، عضلات را هم در شرایط فعال و هم آرام نگه می دارد. وقتی عضله به مدت ۴ ـ ۶ ثانیه سفت و سپس شل می شود عضله به وضعیت آرام تری برمی گردد. این عمل می تواند برای گروههای عضلانی مختلف مانند: صورت و چشم ها، گردن و شانه ها، پشت و کمر، باسن و ران ها، ساق و کف پا اجرا شود.

شولز در سال ۱۹۳۰ پی برد بیمارانی که در وضعیت آرامش کامل هستند یکی از احساسات زیر را در اعضای خود تجربه می کنند[۱] :

۱٫احساس گرمای ملایم

۲٫احساس سنگینی

ورزشکاران طی آرام سازی باید توجه خود را روی یکی از این احساسات متمرکز نمایند. به تدریج ورزشکار یکی از این احساسات را ترجیح داده و روی آن تمرکز می کند.

اثرات آرام سازی روی ورزشکاران

هنگام مسابقه و رقابت، ورزشکار ممکن است یکی از شرایط زیر را داشته باشد:

•کم انگیخته: پایین بودن میزان انگیزش سبب می شود ورزشکار برای رقابت و مسابقه بی علاقه باشد.

•بیش انگیخته: بالا بودن میزان اضطراب و هیجان سبب تشویش و ترس از مسابقه می شود.

•انگیخته: کمی عصبی ولی بر خود مسلط ، آماده مسابقه، هوشیار، دارای افکار مثبت است و احساس خوبی دارد.

اگر روش های آرام سازی برای ورزشکار بیش انگیخته بکار رود می تواند در کاهش اضطراب و رسیدن به سطح مناسب انگیزش مفید واقع شود و در نتیجه به بهبود عملکرد ورزشی وی کمک نماید. در صورتی که روشهای آرام سازی را برای ورزشکار کم انگیخته بکار بریم می توانیم وی را به انجام رقابت تشویق نماییم. در اینجا وظیفه مربی است که با شناختی که از ورزشکار و نحوه واکنش وی به موقعیت رقابتی دارد وی را هدایت نماید.

تمرینات آرام سازی

آرام سازی تکنیک های چندی دارد که همگی ویژگی های ذیل را دارند:

•روش هایی برای شناسایی و سپس رها سازی تنش های عضلانی

•تمرکز روی تنفس، تسلط و تنظیم آن

•تمرکز روی احساس هایی مانند گرمی و سنگینی

•تصویرسازی ذهنی

فارغ از روشی که برای آرام سازی استفاده می شود، شرایط زیر هنگام آرام سازی باید مهیا باشد:

•ورزشکار باور داشته باشد که آرام سازی به وی کمک می نماید.

•محیط باید ساکت، کم نور و بدور از هرگونه مزاحمت باشد.

تمرکز (Centering)

تکنیک های تمرکز بیش از ۲۰۰۰ سال قبل توسط تیبتان مونک (Tibetan Monks ) ابداع شد. هنگام تمرکز باید توجه به مرکز بدن باشد. این تکنیک ها اثرات آرام سازی و تسلط بر خویشتن دارد و راهی مناسب برای مدیریت اضطراب ارائه می دهد.

•بایستید و پاها را به اندازه عرض شانه ها از هم دور نمایید و دست ها را به حالت آویزان اطراف بدن قرار دهید.

•چشم ها را ببندید و به آرامی نفس بکشید و در ضمن سعی کنید تنش در بالاتنه هنگام تنفس حداقل ممکن باشد.

•بازدم را به کمک عضلات شکم (شکم برآمده شود) و بصورت عمیق انجام دهید و در همان حال مراقب تنش و انقباضات در صورت، گردن، شانه و قفسه سینه خود باشید. هنگام بازدم اجازه دهید تنش نیز از شما دور شود و روی سنگینی در شکم خود تمرکز کنید.

•به آرامی و بصورت عمیق به تنفس ادامه دهید و روی مرکز بدن خود نقطه ای نزدیک ناف تمرکز کنید.

•ضمن تمرکز روی مرکز بدن بر احساسات خود مسلط باشید.

•همزمان با بیرون دادن نفس خود روی کلماتی که باعث کنترل احساس و توجه ذهنی می شود تمرکز نمایید مانند: آرامش، سکوت

خودهیپنوتیسمی (Self Hypnosis)

خود هیپنوتیسمی که در اینجا آورده می شود بین ورزشکار مشهور است. این روش به دنبال دور کردن ورزشکار از موقعیت و شرایط فعلی و قرار دادن او در شرایطی است که به آرامش وی کمک می نماید. این نسخه را می توان بصورت فایل MP3 ضبط و سه بار به آن گوش داد. به خاطر داشته باشید هنگام ضبط، واضح و به آرامی صحبت کنید. نسخه ای که در ذیل می آید روش تصحیح شده ای است که توسط کلینیک هیپنوتیسم کالج لندن ارائه شده است [۳] :

در ابتدا لازم است آرام باشید و موزیک بسیار آرام یا صدای طبیعت بگذارید. در مکانی بدور از مزاحمت بنشینید، دراز بکشید و یا در وضعیتی که راحت هستید قرار بگیرید.

به ابروان خود نگاه کرده و روی اصوات اطراف خود تمرکز کنید… ممکن است صدای ماشین یا موتوری باشد که در خیابان در حال گذر است… سپس روی صدای موسیقی در حال پخش تمرکز کنید و تصور کنید که موسیقی مانند جریان جزر و مد ساحل به روی شما می آید و می رود، می آید و می رود… اکنون به صدای افکار خود توجه کنید… روی تنفس خود متمرکز باشید. نفس عمیق بکشید و بیرون دهید…به این کار ادامه دهید… به صدای ضربان قلب خود گوش دهید… توجه داشته باشید که پلک های شما سنگین می شود و شما تمایل زیادی دارید که چشمانتان را ببندید… اجازه دهید که چشمان شما بسته شود و شما احساس آرامش عمیقی را تجربه کنید. چند لحظه بعد مکان دلخواه و آرامش بخش خود را تصور کنید… این مکان می تواند باغی زیبا، ساحل دریا، چمن زار یا هر مکانی که شما در آن احساس آرامش میکنید باشد… و اکنون… تصور کنید روی بالکنی ایستاده اید… و پلکان درازی پیش روی شما است… از پلکان پایین روید… نترسید پلکان مهمی است… با جاپاهای عریض… و نرده هایی در هر دوسو… پلکان به خوبی روشن است… و شما به روشنی همه پله ها را می بینید… ظرف چند ثانیه… از ۱۰ تا ۱ بشمارید… یک پله دیگر پایین روید… به هر عددی که معکوس می شمارید شما آرام و آرام تر می شوید… هر گامی که روی پلکان به پایین برمی دارید آرامش شما عمیق و عمیق تر می شود… اکنون آرامش خارق العاده ای را تجربه می کنید… و همانطور که شما از پلکان پایین می آیید آرامش شما عمیق تر می شود… آرامش تمام بدنتان را فراگرفته است… بالاخره به پله اول می رسید… متوقف می شوید و نمی دانید بعدش کجا می خواهید بروید… بار دیگر احساس آرامش و سکون می کنید و این حالت با پیشگویی همراه شده است… قدم زدن را متوقف می کنید … و وقتی این کار را کردید… خود را در مکان دلخواه و آرامش بخش می یابید… مکان زیبایی است و لذت می برید… اظهارات خوشآیند و مثبتی را ابراز کنید. برای مثال عبارتی که سبب افزایش اعتماد به نفس، تشویق به فعالیت بیشتر جهت آماده شدن برای رقابت های پیش روی و نخبه شدن در مهارت های ورزشی که از اجرای آن طفره می روید، می تواند باشد. تحت هر شرایطی که هشیاری کامل لازم است یا شرایط اضطراری می توانید چشمان خود را باز کرده و کاملا هوشیار باشید.

برای خارج شدن تدریجی از وضعیت آرام سازی از یک تا ده بشمارید، وقتی که به شماره هشت رسیدید چشمانتان را باز کنید و با شماره ده شما کاملا هوشیار هستید. وقتی ایستادید چند حرکت کششی انجام دهید و توجه کنید که چه احساس خوبی را تجربه می کنید.

مراقبه (Meditation) و آرام سازی

برخی از روانشناسان ورزشی معتقدند مراقبه به ورزشکاران برای رسیدن به حداکثر اجرا می تواند کمک نماید [۲]. مراقبه می تواند در کاهش تنش عضلانی ورزشکاران پیش از مسابقه مفید واقع شود. تکنیک این کار به ترتیب ذیل است:

•در وضعیت آرامی به پشت دراز بکشید و چشمانتان را ببندید.

•عضلات خود را از کف پا شل نماید و این کار را به عضلات صورت ختم نمایید.

•از طریق بینی نفس بگیرید و به تنفس خود توجه داشته باشید. زمانی که نفس خود را بیرون می دهید لغتی مانند «برنده» به آرامی به زبان بیاورید. این عمل را به مدت حدودا ۲۰ دقیقه ادامه دهید. می توانید برای کنترل زمان چشمان خود را باز نمایید اما از کوک کردن ساعت بپرهیزید. بعد از اینکه مراقبه را به پایان رساندید برای لحظاتی با چشمان بسته و سپس باز در حالت درازکش باقی بمانید.

هنگام مراقبه ذهن خود را منفعل نگه دارید، بگذارید آرامش با روند خودش روی دهد و انتظار افکار مزاحم را داشته باشید. وقتی افکار مزاحم سراغ شما آمد سعی کنید دوباره روی تنفس تان تمرکز نمایید. تلاش نمایید این تکنیک ها را برای رسیدن به فوایدش روزانه بکار برید.

 تاريخ : چهارشنبه بیست و پنجم مرداد 1391 | 13:19 | نویسنده : امیدنیکبخت

با قطره قطره های خونمان به زلزله زدگان کشور زندگی ببخشیمتاريخ : چهارشنبه بیست و پنجم مرداد 1391 | 13:16 | نویسنده : امیدنیکبخت

سلام زلزله

دیروز که آمدی من و لیلا وحمید روزه کله گنجشکی بودیم

فرصت افطار را هم ندادی

عجله ات برای چه بود ؟تاريخ : سه شنبه بیست و چهارم مرداد 1391 | 14:6 | نویسنده : امیدنیکبخت

به نام خدا

واقعا با مطالعه این گزارش که احیانا گوشه ای از عملکرد موفق هیئت استان تهران می باشد انسان به وجد می آید.

اینجانب بعنوان مدیر پربیننده ترین سایت تاریخ کشور از تمام دست اندر کاران موفق و ماندگار این هیئت تشکر و تقدیر کرده و دست یکایک آنان را بوسیده و بر این بوسه افتخار میکنم.

خصوصا از برادر ارجمندم جناب آقای ساور و همچنین چهره نورانی و بسیار دوست داشتنی برادر عزیزم جناب آقای واقفی تشکر ویژه دارم.

یقینا کارهای ماندگار شما هرگز فراموش نخواهد شد.

هر کس گوشه ای از این گزارش را مطالعه نموده وبا سلام و صلواتی نثار دست اندرکاران و اموات آنان تقدیم نکند حتما یک عیبی دارد!

دقیقا بیاد روزمه پربار و ماندگار سرکار خانم یوسفی و لیموچی افتادم!

این پایگاه مردمی افتخار دارد تا اینگونه گزارشات ماندگار را به همراه تصاویر دوست داشتنی بزرگان درخود جای دهد.با انتشار وورود تصاویر بزرگان ای کاش روی آن را داشتم تا اعلام کنم در این سایت با وضو وارد شوید!

سلام و صلوات خدا بر شما ورفتگان شما.

با تشکر مجدد از شما.

سرپرست هیات پینگ پنگ استان تهران:

رشداین رشته نیازمند توسعه زیرساخت‌هاست

سرپرست هیات پینگ پنگ استان تهران، رشد و توسعه این رشته ورزشی را منوط به توسعه زیرساخت ها در سراسر تهران بزرگ دانست.

علیرضا ساور گفت: تهران به عنوان پایتخت ایران اسلامی و به عنوان استانی ویژه که یک پنجم جمعیت کشور را در خود جای داده است و با توجه به پتانسیل های موجود در رشته پینگ پنگ، از لحاظ فضا و امکانات ورزشی بسیار محروم است . این درشرایطی است که بیش از نیمی از قهرمانان نام آور کشور دراین استان پرورش یافته اند،اما همین تعداد نیز به امکانات مطلوب دسترسی ندارند .

وی از سالن شماره ۲ حجاب به عنوان تنها سالن رشته پینگ پنگ در تهران نام برد و گفت:با این شرایط توسعه فضاها و امکانات ورزشی برای این رشته از ضروریات است .

سرپرست هیات پینگ پنگ استان تهران افزود: با توجه به کمبودهای موجود، گفت و گوهایی با مدیرکل تربیت بدنی استان داشتیم و وی قول مساعدت و همکاری دادند.

علیرضا ساور ادامه داد: استراتژی من به عنوان مسوول پینگ پنگ پایتخت، توسعه فضاهای ورزشی است به طوری‌که تمامی پتانسیل‌های موجود در استان را دربرگیرد .

سرپرست هیات پینگ پنگ استان تهران دستیابی به این مهم را مشروط به همکاری سایر دستگاهها و ارگانهای شهری دانست و افزود: تعامل با دستگاه‌های اجرایی شهری، مثل شهرداری ها، فرمانداریها ، آموزش و پرورش و… به منظور بهره گیری از امکانات این ارگان ها را در دستور خود داریم و تاکنون با آموزش و پرورش به توافقاتی خوبی در زمینه استعدادیابی و آموزش دست یافته ایم .

وی با اشاره به اهمیت نقش آموزش و پرورش به عنوان زیربنای اصلی توسعه رشته پینگ پنگ از دانش آموزان به عنوان پایه های اصلی ورزش قهرمانی نام برد و گفت: تعامل با آموزش وپرورش با هدف بهره گیری ازاین استعدادها به عنوان یکی از مهمترین برنامه‌های توسعه ای من است. همچنین تلاش خواهیم کرد با معرفی مربی و برگزاری کلاسهای آموزشی، نیز با آموزش و پرورش ارتباط برقرارکنیم .

علیرضا ساور راه اندازی پایگاه‌های قهرمانی و استعداد یابی در سراسر استان را یکی دیگر از برنامه های خود اعلام کرد و افزود: برنامه های ما در هیات تهران تنها منوط به تهران نیست بلکه معتقدیم استعدادهای بسیاری در شهرستان‌های تابعه وجود دارند که با شناسایی آنها می توانیم شاهد تولد نوشادهای عالمیان بسیاری باشیم .

وی با بیان اینکه استان تهران باید به عنوان پایگاه پینگ پنگ در کل کشور تبدیل شود، برنامه ریزی برای سنین پایه ،توجه به معیشت مدال آوران با راه اندازی باشگاههای پینگ پنگ، ارتقای سطح علمی و تحصیلاتی ورزشکاران، تقویت منش و روحیه پهلوانی با سرمشق قراردادن سیره ائمه اطهار ،تعامل باسایر هیاتهای ورزشی پینگ در استانها و شهرستانها برای تبادل تجربیات ، تعامل شایسته با فدراسیون را از دیگر برنامه های خود اعلام کرد.

وی در ادامه توجه به ورزش بانوان را یکی از مهترین برنامه های خود نام برد و گفت: با توجه به علاقه‌مندی بانوان در این رشته و وجوداستعدادهای بالقوه , درپینگ پنگ بانوان سرمایه گذاری نشده است و ما دراین مدت تلاش خواهیم کرد، ضمن شناسایی این استعدادها ، دراین بخش اقدامات موثری صورت دهیم .

سرپرست هیات پینگ پنگ استان تهران ایجاد فضای امن و با نشاط برای علاقمندان پینگ پنگ به ویژه نوجوانان و جوانان را از اهم برنامه های خود نام برد و گفت: ورزشکاران امانت هایی هستند که خانواده‌ها به دست ما سپرده اند و ما موظف هستیم با ایجاد شرایط مساعد،آینده ای بانشاط و مطمئنی را برای این عزیزان رقم بزنیم.

اهداف

۱- تشویق و ترغیب نسل جوان و آحاد مختلف جامعه به ورزش و حفظ سلامت روح و جسم در پرتو ارزش‌های اسلامی و انقلابی و ترویج روح و منش پهلوانی و مقابله با تهاجم فرهنگی و ناهنجاری‌های اخلاقی با انجام برنامه های فرهنگی و ورزشی.

۲-ایجاد بستر لازم برای کشف, رشد و پرورش استعدادها و قهرمانان ورزش تنیس روی میز و توسعه و ترویج همگانی این رشته در سطح استان.

۳- ایجاد زمینه لازم برای حضورموثر و ارتقای سطح مشارکت پیشکسوتان , کارشناسان مربیان,داوران و سایر دست اندر کاران ,که در حقیقت صاحبان اصلی این رشته می باشند .

۴- توسعه همه جانبه و توزیع عادلانه منابع و امکانات در سطح استان بویژه مناطق و شهرستانهای محروم و مستعد این رشته.

۵- ایجاد زمینه لازم و ارائه تسهیلات در جهت ارتقای رفاه و معیشت قهرمانان و دست اندر کاران دلسوز این رشته از طریق جذب منابع مالی, کمک های مردمی و اسپانسرها

۶- کسب عناوین قهرمانی در سطح کشور در کلیه رده های سنی و اعزام تیم های منتخب استان به مسابقات بین المللی و حضور بازیکنان استان در میادین جهانی و المپیک.

برنامه ها

۱- ایجاد بیست (۲۰) پایگاه استعداد یابی و قهرمان پروری در سطح استان تهران در رده های سنی پایه و نونهالان با ارائه تجهیزات و امکانات مناسب و استاندارد زیر نظر مربیان مجرب و کارشناسان دانشگاهی

۲- تامین و ایجاد سالن های اختصاصی تنیس روی میز در چهار حوزه شهر تهران و شهرستانهای فاقد سالن تمرین با همکاری و مساعدت مدیر کل محترم استان و سایر دستگاهها.

۳- تقویت و توانمند سازی هیئت های شهرستانها و باشگاههای عمومی و خصوصی به عنوان مهمترین متولیان و بازوان اجرایی هیئت از طریق مساعدتهای مالی و معنوی در جهت تامین تجهیزات و امکانات .

۴- استقاده از خرد جمعی کارشناسان و پیشکسوتان اهل فن در پیشبرد اهداف و تدوین برنامه های بلند مدت و عملیاتی

۵- ایجاد ارتباط و تعامل تنگاتنگ با سایر دستگاهها دولتی و شرکت های خصوصی در جهت بهره برداری از امکانات و فضاهای موجود تنیس روی میز استان و توسعه و آموزش همگانی این رشته در سطح کارکنان

۶- ایجاد دسته جات و رده بندیهای متعدد برای بازیکنان در سطوح مختلف سنی از خردسالان تا پیشکسوتان در سطح تهران و شهرستانها

۷- تشکیل کلاسهای ارتقاء مربیگری و داوری در جهت با لابردن سطح دانش واطلاعات روز این رشته ؛ با همکاری فدراسیون محترم

۸- برگزاری همایش ها و سمینارهای علمی ورزشی در رابطه با تنیس روی میز برای مربیا ن و علاقمندان ؛ با همکاری اساتید برجسته دانشگاهی و مدرسین این رشته

۹- تشکیل اردوهای متعدد آماده سازی برای بازیکنان منتخب استان در جهت ارتقاء مهارت های فنی و حضور موفق در رقابت های کشوری

۱۰- ایجاد زمینه و بستر لازم برای حضور و مشارکت کلیه پیشکسوتان , کارشناسان , مربیان و داوران تنیس روی میز استان در جهت بهره مندی از تمامی ظرفیت ها و پتانسیل افراد متخصص در جهت توسعه وتعمیم این رشته در استان

۱۱ ایجاد پایگاه اطلاع رسانی (وب سایت) در جهت اشاعه اخبار و گزارش فعالیت های هیئت و دریافت نظرات و پیشنهادات و انتقادات و ارتباط نزدیک با رسانه ها و جراید برای نشر و گسترش رشته پینگ پنگ در سطح جامعه

۱۲- برگزاری مسابقات لیگ باشگاهی استان در رده بزرگسالان و جوانان در جهت حمایت ازبازیکنان و قهرمانان

۱۳- ایجاد نظارت دقیق و مستقیم بر اجرای برنامه های ارائه شده و رسیدن به اهداف والای ورزش پهلوانی و قهرمانی و ایجاد محیطی سالم و امن در ورزش.

۱۴- توجه ویژه به بانوان و فراهم نمودن امکانات لازم در جهت توسعه و اعتلا این رشته در سطح استان

استعدادیابی نخستین گام برای توسعه پینگ پنگ استان تهران

هیات پنگ استان تهران طی بخشنامه‌ای اعلام کرد: از آنجا که سرلوحه برنامه های هیات پینگ پنگ استان تهران توجه و حمایت از فعالیت‌های آموزشی و استعدادیابی است از هیات‌هایی که در این زمینه فعالیت کنند، حمایت می شود.

هیات پینگ پنگ استان تهران قصد دارد ضمن تدوین طرح جامع پایگاه‌های استعدادیابی و قهرمان پروری با نظر کلیه کارشناسان و متخصصان این رشته، درنظر دارد برای استفاده بهینه از وضعیت موجود و ایجاد انگیزه در بین مربیان و بازیکنان طی سال آتی مسابقات و اردوهای آموزشی متعددی را برای رده سنی خردسالان(زیر ۱۰ سال) برنامه ریزی نماید.و به شهرستان‌ها و بخش هایی که دارای فعالیت چشمگیری بوده و در مجموع مسابقات و اردوها حائز بیشترین امتیاز و رتبه گردیده اند، جوایز نقدی و غیر نقدی را در جهت تشویق و استمرار کار به هیات ها اهدا نمایند.

شایسته است مسوولان محترم هیات ها ضمن برنامه ریزی و هماهنگی با اداره تربیت بدنی و آموزش و پرورش شهرستان حوزه فعالیت ، نسبت به ایجادکلاس های آموزشی در این رده سنی اقدام نموده و از نتیجه اقدامات و فعالیت های این هیات را مطلع و ارائه گزارش نمایند.

بدیهی است هیات استان آمادگی دارد با بهره گیری از متخصصان و کارشناسان امر آموزش و استعدادیابی و اعزام آنها به شهرستان ها در این راستا نیز هیات ها را یاری نمایند. همچنین کلیه فعالیت های صورت گرفته در شهرستان ها در این زمینه از طریق مسوول توابع هیات پینگ پنگ استان مورد پیگیری، نظارت و ارزشیابی قرار خواهد گرفت.

اولین پایگاه استعداد یابی و قهرمانی خردسالان در خانه پینگ پنگ هیات استان تهران (حجاب ) بصورت رایگان ایجاد گردید.

برای نخستین بار در تهران پایگاه استعداد یابی خردسالان پس از انجام آزمونهای استعداد یابی اولیه با حضور ۳۰ بازیکن خردسالان زیر ۸ سال تشگیل گردید. این حرکت ارزنده در راستای توجه و پشتوانه سازی در رده های سنی پایه که در تهران در چند سال اخیر کمرنگ شده بود ، صورت پذیرفت.تشکیل این پایگاه با همکاری انجمن پینگ پنگ آموزش و پرورش تهران صورت پذیرفت و کارشناسان و مربیان هیات ضمن حضور در مدرسه ،نسبت به شناسایی دانش اموزان مستعد پس از انجام آزمون های اولیه اقدام نمودند.

بازیکنان این پایگاه به صورت رایگان و زیر نظر مربیان با تجربه هیات تحت آموزش قرار گرفته اند و کلیه امکانات از قبیل راکت و توپ نیز به صورت رایگان در اختیارشان قرار می گیرد.هیات پینگ پنگ استان تهران در نظر دارد در راستای اهداف خود نسبت به ایجاد بیست پایگاه استعداد یابی در سطح تهران و شهرستانها اقدام نماید .و تا کنون تعدادی از آنها نیز راه اندازی شده است.

پایگاه استعداد یابی پینگ پنگ اسلامشهر در رده خردسالان تشگیل گردید

در راستای برنامه های تدوین شده هیات پینگ پنگ استان تهران در سال ۸۸ که بصورت بخشنامه به کلیه هیئتهای شهرستانهای استان تهران ابلاغ شده است، تشکیل بیست پایگاه استعداد یابی خردسالان در سطح استان تهران به عنوان اولویت اول در دستور کار قرار گرفت. در همین راستا در ماه گذشته پس از هماهنگ‍ی به عمل آمده با آموزش و پرورش ، استعداد یابی از مدارس ابتدایی در پایه اول و دوم انجام گرفت و بازیکنان مستعد پس از انتخاب ، در خانه پینگ پنگ شهرک واوان زیر نظر مرب‍ی بصورت رایگان در حال آموزش میباشند. هیات پینگ پنگ استان تهران نیز جهت حمایت از این حرکت سازنده تعدادی راکت به این هیات اهدا نمود. پایگاه پینگ پنگ اسلامشهر یک‍ی از فعال ترین و مهمترین پایگاه های استعداد یابی استان تهران و کشور میباشد که توانست بازیکنان بسیاری را به پینگ پنگ کشور معرفی نماید.

بوجاریان ، نادری ، عبادی پور ، امرا که به مربیگری واقفی در سطح کشور مطرح شدند ، در این پایگاه تعلیم یافته اند.

پایگاه استعداد یابی پینگ پنگ شهر ری در رده خردسالان و نونهالان تشگیل گردید

با همت هیات پینگ پنگ شهرستان ری و حمایت هیات پینگ پنگ استان تهران از دانش آموزان مدارس ابتدایی شهر ری استعداد یابی به عمل آمد و نفرات مستعد جهت آموزش به پایگاه استعداد یابی این شهرستان دعوت گردیدند. شهرستان رِی یکی از فعالترین شهرستانهای توابع تهران در رشته پینگ پنگ میباشد که در رده های پایه بازیکنان بسیاری را تربیت نموده است. مسولیت هیات شهرستان ری به عهده آقای عدل لاله میباشد.از بازیکنان مطرح این شهرستان میتوان به امیر زین العابدین ، علی عدل لاله و مهدی سرحدی اشاره نمود. شایان ذکر است این پایگاه در دو بخش پسران و دختران تشگیل گردیده است. و در قسمت بانوان خانم کریمی به عنوان مربی فعالیت دارند.

پایگاه استعداد یابی پینگ پنگ پاکدشت در رده خردسالان و نونهالان تشگیل گردید

در راستای اهداف هیات پینگ پنگ استان تهران مبنی بر تشکیل پایگاه های استعداد یابی در سطح کلیه شهرستانها ، شهرستان پاکدشت نیز پایگاه استعدادیابی خردسالان آن شهرستتان را با همکاری آموزش و پرورش تشکیل نمود . پاکدشت که در زمینه آموزش خردسالان فعالیت های بسیاری را انجام داده است ،توانسته قهرمانان متعددی را در سطح استان در رده های خردسالان و نونهالان معرفی نماید . این پایگاه زیر نظر آقای محمدی مسول هیات شهرستان پاکدشت اداره میگردد

مسابقات

مسابقات جام فجر

مسابقات پینگ پنگ شهرستان های استان تهران به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی طی روزهای هفدهم و هجدهم بهمن ماه با حضور ۱۳ تیم ورامین، اسلامشهر، رودهن، قرچک، بوستان، هشتگرد، دماوند، رباط کریم، جوانان شهریار، شهر ری، شهر جدید هشتگرد، شهریار الف و شهریار ب در شهریار برگزار شد و نتایج زیر به دست آمد:

تیمی: پس از ۲۷ مسابقه تیمی ۱- اسلامشهر۲- شهریار الف ۳- رباط کریم ۴- شهر ری ۵- شهریار ب۶- ورامین۷- قرچک و ۸- بوستان صاحب عناوین برتر شدند.

انفرادی: پس از رقابت ۷۵ شرکت کننده در دو رده سنی جوانان و بزرگسالان و انجام ۷۴ مسابقه نتایج زیر به ثبت رسید:

جوانان:۱- علیرضا امرا از اسلامشهر۲- امیر زین العابدینی از شهر ری ۳- علی عدل لاله از شهر ری به همراه علی آقاجمالی از قرچک

بزرگسالان:۱-حسن بشیری از شهریار ۲- رضا فولادوند از رباط کریم ۳- احمدرضا عبادی پور از اسلامشهر به همراه عزیز زهرایی از شهریار ب

دوبل:

پس از رقابت ۲۵ تیم در نهایت ۱- اکبر روستایی و رضا ابراهیمی از شهریار۲- امیر فرهادی و امیر عراقی از شهریار ۳-حسن بشیری و اصغر جلمبانی از شهریار به همراه امیر زین العابدنی و علی عدل لاله از شهری ری صاحب عناوین برتر شدند.

اولین دوره مسابقات جایزه بزرگ قهرمانی پیشکسوتان استان تهران برگزار شد

اولین دوره مسابقات جایزه بزرگ پیشکسوتان استان تهران با حضور ۵۳ بازیکن از سراسر استان تهران با شکوهی خاص در سالن حجاب هیات پینگ پنگ استان تهران برگزار گردید .

در این مسابقات که در روز جمعه ۲۵ دی ماه برگزار شد ، رویارویی پیشکسوتان تهران وتوابع در جمعی صمیممی و دوستانه بسیار چشمگیر بود. این رقابت ها مورد توجه رسانه ها نیز قرار گرفت و گزارش تصویری این مسابقات از شبکه خبر صدا وسیما پخش شد.

مراسم پایانی واهداء جوایز با حضور ساور و واقفی رییس و دبیر هیات پینگ پنگ استان تهران و جمعی ازپیشکسوتان ، با شکوهی به یادماندنی برگزار گردید.

شایان ذکر است علی سلطانی مسول کمیته پیشکسوتان استان تهران تلاشهای بسیاری را برای برگزاری مطلوب این مسابقات انجام داد، که شایسته تقدیر و تشکر میباشد. هیات پینگ پنگ استان تهران در نظر دارد جهت تشویق و ایجاد انگیزه در پیشکسوتان محترم نسبت به برگزاری اینگونه مسابقات در آینده اهتمام نماید.

نفرات برتر مسابقات

رده ۳۰ تا ۳۹ آقایان ۱- عبداللهی ۲- تیموری ۳- نعلبندی ۴- باغبان

رده ۴۰ تا ۴۹ آقایان ۱- حسین زاده ۲- اسدی ۳- سلطانی ۴- روستایی

رده ۵۰ به بالا آقایان ۱- قره گزلو ۲- زنوزی ۳- ثابت زاده ۴- نخکوب

مسابقات آزادبزرگسالان تهران ( آقایان )

در پایان مسابقات پینگ پنگ اپن(آزاد) استان تهران نفرات راه یافته به رقابت های دسته سوم این استان مشخص شدند.

مسابقات پینگ پنگ آزاد تهران در رده سنی بزرگسالان روز گذشته با حضور ۱۰۴ بازیکن برگزار شد و در پایان هشت نفر برتر این مسابقات جواز حضور در مسابقات دسته سوم استان تهران را کسب کردند.

مهدوی، گروسی،عبدالحسینی، زینعلی، ابریفام، نونهال، رستمی و جعفری نفراتی بودند که پس از برگزاری ۱۴۸ مسابقه موفق به راهیابی به مسابقات پینگ پنگ دسته سوم تهران شدند.

-

مسابقات رده بندیهای دسته یک ؛ دو و سه تهران و شهرستانهای توابع

بازیکنان بزرگسالان تهران و توابع در سه دسته دوازده نفری رده بندی میگردند . این مسابقات در ابتدا با برگزاری اوپن آزاد میباشد که در این مسابقات کلیه افرادی که علاقمند به پینگ پنگ میباشند بدون هیچ محدودیت سنی میتوانند شرکت نمایند. ازاین مسابقات تعداد چهار نفر به رده بالاتر که دسته سوم میباشد صعود مینمایند . در این مرحله بازیکنان که تعدادشان شانزده نفر میباشد بصورت دورهای طی دور روز به رقابت پرداخته و نفرات اول تا چهارم به دسته بالاترصعود و چهار نفر آخر نیز به رده پایین تر سقوط مینمایند . این مسابقات تا تعیین نفرات برتر در رده دسته یک تهران ادامه می یابد. این مسابقات در طول سال چندین دوره تکرار میگردد تا بازیکنان بتوانند خود را در این مسابقات محک زده و نتایج پیشرفتهای فنی و تکنیکی خود را مورد ارزیابی قرار دهند

در مسابقات دسته یک تهران که در اردیبهشت ماه برگزار گردید نتایج ذیل حاصل شد.

اول: زمان ملا دوم : محسن خطیون سوم : واحد مالمیری

مسابقات آزاد و انتخابی تیم های نونهالان ، نوجوانان و جوانان

یک دوره مسابقات به منظور تعیین بازیکنان رده بندی دسته یک تهران در رده سنی نونهالان ، نوجوانان و جوانان در سالن پینگ پنگ مجموعه ورزشی حجاب برگزار شد .

در رده سنی نونهالان مسابقات بصورت دوره ای و با شرکت ۱۴ نفر و با انجام ۹۱ بازی پیگیری شد که طی آن مسعود صالح ، آرمان حاجی ، مهدی دارستانی ، عرفان قرآنی ، سامان شفاهی ، محمد بشیری ، فرشید صادقی و پارسا طهماسبی انتخاب شدند .

در رده سنی نوجوانان که با شرکت ۳۴ نفر بصورت دوره ای حذفی و با انجام ۶۳ بازی انجام شد، امیر حسین صدیق ، پوریا نعلبندی ،عماد سهرابی ، روزبه امیری ، ماهان نظیفی پور ، امین عربی ، آرمان حاجی و محمد غلامی به دسته یک راه یافتند .

در رده سنی جوانان میعاد لطفی ، آبل میناسیان ، امیر کمندی ، عماد سهرابی ، علی لطفی ، پوریا نعلبندی ، سجاد امانی و ماهان نظیفی پور به دسته یک راه یافتند و سه نفر اول جهت شرکت در مسابقات قهرمانی کشور انتخاب شدند .

در مسابقات جوانان ۳۵ نفر شرکت داشتند و ۶۵ بازی انجام شد .

مسابقا ت آزاد بزرگسالان و جوانان شهرستانهای توابع ( یادواره فتح خرمشهر)

این دوره از مسابقات با شرکت ۸۰ بازیکن از شهرستانهای اسلامشهر- شهر ری – شهریار – رباط کریم – ورامین – قرچک – ملارد و شهر قدس. ساوجبلاغ در دو رده سنی جوانان به میزبانی شهرستان اسلامشهر برگزار شد و نتایج مسابقات به شرح ذیل حاصل گردید.

رده سنی بزرگسالان:

اول : حامد نادری دوم: محمد بوجاریان سوم : مهدی احمد وند

رده سنی جوانان :

اول : احمد رضا عبادی پور دوم : علیرضا امرا سوم : علی عدل لاله

مسابقات آزاد و رده بندی بزرگسالان شهرستانهای توابع جهت ورود به دسته سه- دسته دو و یک

این مسابقات با حضور یکصد بازیکنان از شهرستانهای ورامین – شهرری – اسلامشهر – رباط کریم – دماوند- نظر اباد- ساوجبلاغ – شهر قدس – شهریار – ملارد و قرچک در شهرستان ورامین برگزار گردید . این مسابقات از جهت کمی و کیفی بی نظیر بود و بی سابقه ترین مسابقه در سطح شهرستانهای توابع از جهت تعداد شرکت کننده بوده است . از این مسابقات دوازده بازیکن جهت برگزاری مسابقه دوره ای انتخاب گردیدند.

مسابقات آزاد بزرگسالان , جوانان و نوجوانان بانوان تهران

این دوره از مسابقات با حضور ۴۸ بازیکن در رده های سنی پایه و بزرگسالان جهت شناسایی استعدادهای بانوان در رده های سنی پایه و آماده سازی بازیکنان بزرگسال تهران جهت شرکت در مسابقات کشوری در سالن حجاب برگزار گردید و با استقبال نسبتا خوبی روبرو گردید . این مسابقات برای اولین بار همه هفته صبحها در سالن حجاب برگزار میگردد

اولین دوره مسابقات بزرگ قهرمانی استان تهران در رده های سنی نوجوانان ، جوانان و بزرگسالان

نخستین دوره مسابقات پینگ پنگ قهرمانی استان تهران با استقبال گسترده بیش از دویست بازیکن در دره های سنی نونهالان ، جوانان و بزرگسالان در روزهای ۲۹ و ۳۰ مرداد ماه در سالن شهید عضدی برگزار گردید. این مسابقات که برای اولین بار در سطح استان تهران برگزارشد با جوایز ارزند ه ای از سوی هیات پینگ پنگ استان تهران برای قهرمانان همراه بود. در حاشیه این مسابقات از آقایان مهران احدی ، زمان ملا و واحد مالمیری که به عنوان اعضای تیم ملی در مسابقات جهانی حضور داشتند تجلیل بعمل آمد.

نتایج مسابقات:

نونهالان

۱- محمد بشیری ۲- آرمان حاجی ئی ۳م- عرفان قرانی و پارسا طهماسبی

جوانان

۱- شایان ملکی ۲- احمد رضا عبادی پور ۳ م – پوریا نعلبندی و سجاد امانی

بزرگسالان

۱- میثم زنگنه ۲- حامد نادری ۳ م – حسین کراری و رضا مهدوی

اولین دوره مسابقات قهرمانی بانوان استان تهران به مناسبت روز تربیت بدنی و ورزش برگزار گردید.

در میان استقبال کم نظیر بانوان

نفرات برتر پینگ پنگ استان تهران مشخص شدند

مسابقات بزرگ پینگ پنگ بانوان استان تهران روز۲۴ مهر به مناسبت روز تربیت بدنی و ورزش با شرکت ۱۷۰ پینگ پگ باز در چهار رده سنی برگزار شد.

در این دوره از مسابقات که با استقبال کم نظیر بانوان پینگ پنگ باز استان تهران در سالن حجاب برگزار شد در پایان ۲۶۹ بازی نفرات برتر رده‌های سنی مختلف مشخص شدند.

رده سنی نونهالان و نوجوانان:

۱- عطیه لک ۲- اکرم روستایی از پاکدشت ۳- فاطمه جمالی‌فر از نظر آباد و هستی وحیدی

رده سنی جوانان:

۱- نیلوفر میر مهدی ۲- سمیه عباسی از نظرآباد۳- مرضیه افشار از نظرآباد و آتوسا کلهر

رده سنی بزرگسالان:

۱- عاطفه کریمی از تهران۲- شمین مرادی از لواسان۳-آزاده سرافرازو یاسمن یراقچی

جانبازان و معلولان

بخش ایستاده:

۱- شیرین اسماعیل پور ابیانه از تهران۲- راضیه دلاوری ۳- مرضیه محمودی و لیلا دولت آبادی

بخش نشسته:

۱-اعظم مهدی زاده۲- رقیه روشن ۳- آیدا فاضل نیا و رحیمه حاج علی

سیما لیموچی نایب رییس بانوان هیات پینگ پنگ استان تهران با اشاره به استقبال کم نظیر که از این مسابقات صورت گرفته بود، اظهار داشت: در این مسابقات برای اولین بار مسابقات ادغامی بین جانبازان و معلولان با رده سنی بزرگسالان را برگزار کردیم که این موضوع باعث خوشحالی جانبازان و معلولان عزیز شد و از این حرکت انسان دوستانه و به دور از هر گونه تبعیض ، استقبال کردند.

وی همچنین با بیان اینکه جوایز ارزنده ای به نفرات برتر این دوره از مسابقات اختصاص یافت، تصریح کرد: با حمایت های بی شائبه آقایان ساور و واقفی رییس و دبیر هیات پینگ پنگ استان تهران این دوره از مسابقات با شکوه خاصی برگزار شد و ضمن تشکر از این حمایت‌ها ، امیدوارم با تداوم روند کنونی پینگ پنگ بانوان استان تهران بتواند روزهای باشکوهی را در پیش داشته باشد

برگزاری اولین دوره مسابقات جام قهرمانی استان تهران با حضور ۲۷۰ بازیکن

هیات پینگ پنگ استان تهران با همکاری هیات شهرستان قدس اقدام به برگزاری این دوره از مسابقات به مناسبت هفته تربیت بدنی در روز جمعه اول آبان نمود. در این مسابقات که با استقبال بی نظیری از سوی ورزشکاران همراه بود، ۲۷۰ بازیکن در کلیه رده های سنی حضور داشتند .و حضور قهرمانان تیم ملی نیز در این مسابقات باعث بالا رفتن کیفیت و سطح بازیها گردید. در این رویداد بزرگ ورزشی که در تاریخ پینگ پنگ استان تهران و حتی کشور کم نظیر بود ،جوایز بسیار ارزنده ای به قهرمانان اهدا شد.

حضور کلیه بازیکنان شهرستانهای توابع استان تهران که بازیکنان بیش از ده شهرستان را رقم می زد، نشان ازتوجه هیئتهای توابع به این مسابقات بود.

این مسابقات به میزبانی هیات پینگ پنگ شهرستان قدس و همکاری و حمایت مادی و معنوی آقای علی اکبری رئیس پر تلاش و زحمتکش ان شهرستان برگزار گردید،که جا دارد از زحمات ایشان و همکارانشان تقدیر و تشکر نمود

این رقابتها درپنج رده سنی خردسالان، نونهالان ، نوجوانان ، جوانان و بزرگسالان بصورت گروهی و حذفی انجام پذیرفت و پس از انجام ۳۰۴ مسابقه نفرات برتر آن به شرح ذیل مشخص گردید.

رده سنی بزرگسالان

۱- محمد بایرام پور ۲- پویان پاکنژاد ۳ م –محمود ریزبند و شایان ملکی

رده سنی جوانان

۱-محمد امین تقی پور ۲- علی لطفی ۳ م – علیرضا امرا و مصطفی داماد

رده سنی نوجوانان

- پوریا نعلبندی ۲- علی عدل لاله ۳م – ساسان لطفی پور و روزبه امیری

رده سنی نونهالان

۱- محمد بشیری ۲- مهدی کریمی ۳م – مهدی دارستانی و مسعود پور موسوی

رده سنی خردسالان

۱- حسن یاوری ۲- امیر حسین محمدی ۳- امیر حسین ولیان پور و مهدی سرحدی

در مراسم اختتامیه این مسابقات امام جمعه محترم شهرستان قدس ، نماینده محترم مجلس شورای اسلامی ، ریئس هیات پینگ پنگ استان تهران ، اعضای شورای شهر و شهرداری ،اداره تربیت بدنی و پیشکسوتان ورزشی حضور داشتند .

مسابقات پینگ پنگ بزرگسالان دسته یک توابع استان تهران

این مسابقات با حضور دوازده بازیکن برتر دسته یک شهرستانهای توابع استان تهران در روز جمعه ۲۹ آبان ماه به میزبانی اسلامشهر ودر سالن پینگ پنگ واوان برگزار گردیدو نتایج به شرح ذیل حاصل شد .

۱- محمد بوجاریان( اسلامشهر ) ۲- حامد نادری ( اسلامشهر ) ۳- علیرضا امرا ( اسلامشهر ) ۴- احمد رضا عبادی پور (اسلامشهر )

۵- اکبر روستایی ( شهریار ) ۶- کامبیز زارعی ( ملارد ) ۷- رضا ابراهیمی ( شهریار ) ۸-مهدی احمدوند ( ورامین ) ۹- رضا فولادوند( رباط کریم ) ۱۰ –حسن بشیری ( شهریار ) ۱۱- عزیز زهرایی ( شهریار ) ۱۲- علی عدل لاله ( شهر ری )

نفرات نهم تا دوازدهم این مسابقات به دسته دو سقوط نمودند

نفرات برتر مسابقات دسته دو بزرگسالان تهران مشخص شدند

مسابقات رده بندی دسته ۲پینگ پنگ بزرگسالان تهران در روزهای ۲۱ و ۲۲ آبان در سالن حجاب با حضور شانزده بازیکن به صورت دوره ای انجام پذیرفت . و نفرات اول تا چهارم این مسابقات به ترتیب ذیل مشخص و به رده بندی دسته یک صعود نمودند. و نفرات پنجم تا دوازدهم نیز در دسته دوم باقی مانده و نفرات بعد به دسته سوم سقوط نمودند

۱- میثم زنگنه ۲- بهروز جلالی ۳- رضا مهدوی ۴- محمد رستمی

۵- حسین کراری ۶- سیامک جعفری ۷- مجتبی عبدالحسینی ۸- رضا ایماز ۹ – غلامرضا جعفرپور ۱۰ – مرتضی نونهال

۱۱- محمد گروسی ۱۲- محمد جواهری ۱۳ – فرزین توکلیان ۱۴- کوروش عبدالهی ۱۵- عبدالله قربانی ۱۶- متین آقانیا

نفرات برتر مسابقات دسته دو بانوان استان تهران مشخص شد

مسابقات رده بندی دسته دو بانوان استان تهران ،جهت صعود به رده دسته یک بزرگسالان استان تهران در سالن حجاب برگزار شد

این رقابت ها که از حساسیت بالایی برخوردار بود بصورت دوره ای در روز جمعه ۴ دی ماه انجام پذیرفت و نتایج آن به شرح ذیل حاصل شد.

۱- آیدا پور بشر ۲- شیوا صناعی ۳- حوری آقامیری ۴- مینا درودیان ۵- عارفه شرافتی ۶- شادی ذاکر فر

۷- فریده بدری کوهی ۸- دلارام میانجی ۹- هستی وحیدی ۱۰- بهاره گودرزی ۱۱- سبا اسکندری ۱۲- زهرا سروری

شایان ذکر است نفرات اول تا چهارم این مسابقات به رده دسته یک صعود نمودند

.

محسن خطیون بدون باخت قهرمان مسابقات رده بندی دسته یک تهران شد

مسابقات رده بندی دسته یک یزرگسالان تهران با حضور شانزده بازیکن در روزهای ۱۷ و۱۸ بهمن ماه در سالن حجاب تهران به سرداوری حسن سرحدی رییس کمیته مسابقات و داوران استان تهران برگزار گردید. در این مسابقات که به صورت دوره ای انجام پذیرفت ، پس از انجام ۱۲۰ رقابت دیدنی محسن خطیون با پیروزی در برابر همه رقبا عنوان قهرمانی را کسب نمود . میثم زنگنه عنوان نایب قهرمانی و محمد بایرامپور مقام سوم این مسابقات را کسب نمودند.

رده بندی نهایی مسابقات

۱- محسن خطیون ۲- میثم زنگنه ۳- محمد بایرامپور ۴- بهروز جلالی ۵- محمد اکبری ۶ – پویان پاکنژاد

۷- منوچهر اسدی ۸- رضا مهدوی ۹- محمد رستمی ۱۰ – مجتبی صابری ۱۱- داریوش ضرغامپور ۱۲- حسین کراری

۱۳- رضا ایماز ۱۴- مجتبی عبدالحسینی ۱۵- مرتضی نونهال ۱۶- محمود ریزبند

مسابقات انتخابی نوجوانان و جوانان توابع استان تهران که به میزبانی شهرستان ری برگزار گردید

مسابقات آزاد هفتگی :

هر هفته روزهای جمعه در سالن حجاب در بخش آقایان (صبحها ) و بانوان (عصرها ) مسابقات آزاد برگزار میگردد. که با استقبال بسیار خوبی از سوی علاقمندان همراه است.

عناوین کسب شده

۱- مقام اول و سوم مسابقات انتخابی تیم ملی بزرگسالان کشور توسط آقای مهران احدی

۲- عضویت آقایان واحد مالمیری و زمان ملا در تیم ملی بزگسالان کشور به همراه آقای احدی جهت اعزام به مسابقات جهانی ژاپن و مسابقات قهرمانی آسیا و ارائه بازیهای در خور توجه و حضور در جمع بهترین تیم های دوبل

۳- عضویت آقایان شایان ملکی و امین میر الماسی در تیم ملی جوانان کشور و همچنین انتصاب آقای محمد رضا میر الماسی به عنوان سر مربی تیم ملی جوانان

۴- عضویت آقای عرفان قرآنی در تیم ملی نونهالان کشور جهت اعزام به مسابقات بین المللی و کسب مقام سوم مسابقات انتخابی تیم ملی

۵- کسب عنوان نایب قهرمانی مسابقات رده بندی دو امیدهای کشور و صعود چهار بازیکن به رده بند ی دسته یک کشور

۶-حضور خانم سیمین رضایی به عنوان داور بین المللی در مسابقات بین المللی اسپانیا و مسابقات آسیایی سنگاپور و عضویت ایشان در کمیته قوانین و مقررات فدراسیون جهانی

۷-انتخاب خانم سیما لیموچی به عنوان تنها مدرس بین المللی کشور از سوی فدراسیون جهانی

۸ – کسب عنوان سوم مسابقات نوجوانان دختر رده بندی کشور توسط خانم عطیه لک

۹- کسب عنوان نایب قهرمانی تو سط آقای عرفان قرانی در مسابقات قهرمانی نونهالان کشور

۱۰- کسب عنوان سوم تیمی مسابقات قهرمانی نونهالا ن پسرکشور

۱۱- تیم نوجوانان تهران مقام سوم مسابقات تیمی و مقام سوم دونفره مسابقات قهرمانی نوجوانان کشور را کسب نمود

علیرضا امرا و محمد تقی پور به مرحله دوم مسابقات انتخابی تیم ملی جوانان راه یافتند

مرحله اول مسابقات انتخابی تیم ملی جوانان که از تاریخ ۱۲ لغایت ۱۳ آبان ماه در شهرستان بجنورد در جریان بود با صعود دو بازیکن استات تهران به جمع هشت نفر برتر جوانان کشور خاتمه یافت . در جریان این مسابقات امرا و تقی پور توانستند با کسب عناوین ششم و هفتم به مرحله نهایی مسابقات انتخابی تیم ملی که تا ماه آینده در تهرات برگزار میگرددصعود نمایند. از رقبای دیگر این بازیکنان می توان به نیما عالمیان ،پوریا عمرانی و ملا رجبی اشاره نمود. هیات پینگ پنگ استان تهران برنامه های ویژه ای را برای صعود بازیکنان تهران در مرحله بعد تدارک دیده است . شایان ذکراست سال گذشته آقایان شایان ملکی و امین میر الماسی از تهران عضو تیم ملی جوانان بودند.

۱۲-شایان ملکی عنوان قهرمانی دونفره و نایب قهرمانی انفرادی مسابقات بین المللی جوانان را کسب نمود و امین میر الماسی عنوان نایب قهرمانی دونفره را به همراه نوشاد عالمیان کسب نمودند.

مسابقات بین المللی جوانان به میزبانی قزوین در تاریخ ۱۵ لغایت ۱۹ آذر ماه انجام پذیرفت ودر قسمت انفرادی جوانان نوشاد عالمیان مقام قهرمانی را کسب نمود .شایان ملکی ملی پوش ارزنده تهرانی توانست عنوان نایب قهرمانی انفرادی و قهرمانی مسابقات دونفره را بدست آورد. در انفرادی نیما عالمیان و پری از مجارستان عنوان سوم مشترک را کسب نمودند

.

در بازی های دونفره جوانان تیم شایان ملکی و نیما عالمیان با پیروزی ۳ – ۰ برابر نوشاد عالمیان و امین میرالماسی بر سکوی قهرمانی ایستادند . در این رقابت ها کیریل و آندری از بلاروس بهمراه پری و پلاتینیوس از مجارستان مشترکاً در مکان سوم قرار گرفتند .

۱۳-تیم نوجوانان تهران متشکل از آقایان میعاد لطفی ؛امیر حسین صدیق ؛ عماد سهرابی به مربیگری آقای مهدی قره گزلو که به مسابقات قهرمانی نوجوانان کشور اعزام شدند ؛ توانستند مقام سوم تیمی و مقام سوم دو نفره را کسب نمایند. این مسابقات از تاریخ ۶ لغایت ۸ آبان در شیراز برگزار گردید. و تیم های همدان و فارس عناوین اول و دوم تیمی را به خود اختصاص دادند.

۱۴-کسب عنوان نایب قهرمانی تیمی المپیاد جوانان پسر

۱۵- کسب عنوان نایب قهرمانی دونفره مسابقات المپیاد جوانان پسر

۱۶- کسب عنوان سوم تیمی مسابقات المپیاد جوانان دختر

۱۷- کسب عنوان سوم دونفره مسابقات المپیاد جوانان دختر

۱۸- کسب عنوان قهرمانی مسابقات پیشکسوتان کشور

۱۹- کسب عنوان قهرمانی مسابقات انفرادی پیشکسوتان توسط آقای حسین زاده

۲۰- کسب عنوان سوم انفرادی مسابقات دسته یک بانوان کشور توسط خانم شمین مرادی

۲۱- عضویت آقاین علیرضا امرا و امیر حسین صدیق در تیم ملی جوانان و نوجوانان و اعزام به مسابقات بین المللی بحرین

برگزاری کلاس های آموزش مربیگری و داوری

با تلاش هیات پینگ پنگ استان تهران کلاس مربیگری درجه یک آقایان برای اولین بار به میزبانی تهران پس از ۱۰

سال برگزار شد

کلاس مربیگری درجه یک آقایان در سالن حجاب هیات پینگ پنگ استان تهران با حضور ۱۴ نفر از واجدان شرایط به مدرسی آقای رضا میر الماسی برگزار گردید . در این کلاس که در کیفیت و سطح بالایی برگزار شد تعدادی از قهرمانان کشور و مربیان با سابقه حضور داشتند. این کلاس بنابر آمار های بدست آمده در ده سال اخیر برای اولین بار برگزار گردیده است. ضمنا” کلاس های آناتومی ؛ فیزیولوژی و اصول مربیگری با حضور هشتاد نفر زیر نظر آقای سید نادر شیخی برگزار شد.

هیات پینگ پنگ استان تهران پس از تغییر تحولات جدید، برگزاری کلاسهای مربیگری و داوری را در اولویت قرار دادو نتیجه این رویکرد برگزاری چندین دوره کلاس برای آقایان و بانوان در سطح استان بود. که میتوان به برگزاری پانزده کلاس مربیگری و داوری درجه، یک ، دو و سه در طی سال اخیر اشاره نمود.شایان ذکر است کلاس های داوری درجه(۱،۲،۳) آقایان نیز تا پایان سال ۸۸ برگزار میگردد

گزارش برگزاری کلاس های مربیگری و داوری بانوان استان تهران در سایت فدراسیون جهانی

میزبانی مسابقات پیشکسوتان

هفتمین دوره مسابقات پینگ پنگ پیشکسوتان باشگاه‌های کشور با حضور ۱۰ تیم در دو گروه ۵ تیمی در تهران برگزار شد.

صندوق ضمانت صادرات ، ویواستار تهران ، وزارت صنایع و معادن ، گلستان تجارت جنوب و هیئت قزوین در گروه یک و گاز تبریز ، نگهبان اصفهان ، نیک گاز تبریز ، تربیت بدنی تنکابن و امیران تکنیک تهران در گروه دو باهم به رقابت پرداختند .

حضور ۱۰ تیم در این دوره از بازیها نسبت به دوره های قبلی بی سابقه است ، شرکت چند تن از بازیکنان مطرح و ملی پوشان اسبق کشورمان گرمی خاصی نیز به این پیکارها داده بود .

کادر هیات:

نایب رییس بانوان:

سیما لیموچی

مدرس رشته پینگ پنگ در دانشگاه الزهرا- مدرس بین المللی مربیگری از فدراسیون جهانی- عضو کمیته فنی و مربیان کمیته پارالمپیک فدراسیون جهانی و عضو کمیته زنان در کمیته بین المللی پارالمپیک. کارشناس ارشد تربیت بدنی

دبیر هیات:

سید ابراهیم واقفی

مربی سابق تیم ملی جوانان ، مربی بین المللی و کارشناس ارشد تربیت بدنی و ۸ سال مسول هیئتهای توابع استان تهران

مدیر فنی و سرمربی هیات

محمد علی عباسی

مربِی و بازیکن اسبق تیم ملی دارای مدرک مربیگری بین المللی و مهندسی مکانیک

رییس کمیته مسابقات و داوران:

حسن سرحدی

سرداور بین المللی- مدرس فدراسیون- دبیر اسبق کمیته مسابقات و داوران فدراسیون داور فینال مسابقات جهانی دانشجویان- مدرس پینگ پنگ دانشکده تربیت بدنی دانشگاه آزاد کرج.

رییس کمیته پیشکسوتان

علی سلطانی

:بازیکن , مربی و قهرمان پیشکسوتان استان تهران

رییس کمیته روابط عمومی

بهرام زنده دل

بازیکن ومربی درجه یک ودارای مدرک کارشناسی روانشناسی، گزارشگر رشته پینگ پنگ در صدا و سیما

چکیده فعالیت های هیات پینگ پنگ استان تهران در سال ۸۸

الف: شهرستانهای استان تهران

فعال نمودن و سازماندهی هیاتهای جدید در شهرهای غیر فعال در گذشته ؛ مانند رباط کریم ملارد ؛ شهر قدس ؛ قرچک؛ رودهن ؛ طالقان ؛ نظر اباد و توجه و حمایت از شهرستانهای فعال و مستعد. مانند اسلامشهر ؛ شهر ری , شهریار ؛ ورامین ؛ پاکدشت ؛ ساوجبلاغ

– تجهیز و حمایت مادی ومعنوی از کلیه هیاتهای ورزشی فعال و در اختیار قرار دادن تجهیزات و لوازم رشته پینگ پنگ ؛ که شامل موارد ذیل میباشد

اهدا یک کارتن سیصد عددی توپ به هر یک از شهرستانها جمعا” سه هزارعدد توپ

–اختصاص سه دستگاه میز استاندارد در جهت برگزاری مناسب مسابقات قهرمانی شهرستانهای توابع و تجهیز خانه پینگ پنگ شهریار

–اختصاص یک دستگاه میز استاندارد به شهر قرچک با توجه به نوپا بودن آن هیات و در جهت تجهیز سالن اختصاصی تمرینی آن شهر.

اختصاص دو دستگاه میز به شهرستان قدس

اهدا پنج دستگاه میز پینگ پنگ به شهرستانهای ری ، پاکدشت ، نظر آباد ، ملارد و رباط کریم

توسعه فعالیت های بخش بانوان در تهران و شهرستانها و توجه ویژه این هیات به توسعه فعالیت های بانوان، که جزو اهداف بلند آن میباشد

–ابلاغ بخشنامه استعداد یابی و آموزش در رد ه های پایه و بالاخص خردسالان به کلیه شهرستانها و حوزه های تربیت بدنی شهر تهران و اعلام حمایت هیات استان از ایجاد این پایگاهها که خوشبختانه با استقبال مناسبی روبرو گردید و هم اکنون در تمامی شهرستانهای فعال استعداد یابی و آموزش خردسالان انجام می پذیرد

برگزار ی چندین دوره مسابقات در رده های مختلف سنی در سطح شهرستانهای توابع با میزبانی شهرهای مختلف که از حیث کمی و کیفی در نوع خود بی سابقه بوده است .

اعزام کلیه تیم های منتخب شهرستانها به مسابقات کشوری و مناطق کشوری در بخش آقایان و بانوان؛ که در گذشته در قسمت بانوان هیچگونه اعزامی از شهرستانها صورت نمی پذیرفته و این هیات برای اولین بار اقدام به اعزام مستقل بانوان شهرستانها به نحو مطلوب نموده است

اختصاص جوایز ارزنده به نفرات برتر کلیه مسابقات شهرستانهای توابع در جهت ایجاد انگیزه بازیکنان و حمایت از آنها که در گذشته به این امر توجه لازم نمیگردیده و در اغلب مسابقالت بازیکنان هیچگونه جایزه ای دریافت نمی کرده اند

بازدید از شهرستانهای استان در جهت رفع موانع و مشکلات هیاتها و تعامل مناسب با روسای تربیت بدنی های

وایجاد ارتباط با مسولان ارشد اجرایی شهرستانها در جهت استفاده از منابع و پتانسیل های آن شهرستان برای تقویت هیات ها و سوق دادن اسپانسرها به سمت این رشته

ب: شهر تهران

اختصاص سه دستگاه میز درجه یک بین المللی درخانه پینگ پنگ حجاب جهت انجام تمرینات و اردوهای آماده سازی تیم های استان و افزایش تعداد میزهای سالن از نه میز به دوازده میز

تعمیر تاسیسات و سیستم روشنایی سالن تمرین هیات با توجه باینکه نور سالن فاقد روشنایی کافی بود

تعمیر و تجهیز دفتر هیات استان تهران( پارتیشن بندی ، خرید رایانه ، پرینتر ،فایل وراه اندازی اینترنت ADSL و سایت)

برگزاری مسابقات آزاد و رده بندی بازیکنان در سه دسته در کلیه رده های سنی که با استقبال بسیارخوبی از سوی بازیکنان مواجه گردید.

فعال نمودن هیاتهای حوزه های تربیت بدنی تهران و ایجاد پایگاههای آموزشی با مشارکت بخش خصوصی

ارتباط تنگاتنگ با آموزش و پرورش و مسول انجمن پینگ پنگ آموزشگاههای شهر تهران در جهت استعداد یابی و آموزش بازیکنان در مقطع ابتدایی در پنج پایگاه منتخب سطح تهران

توجه ویژه به بازیکنان بانوان تهران و اختصاص سانس تمرینی در طی هفته زیر نظر مربیان با تجربه ؛ که در گذشته بازیکنان امکان استفاده از این سالن را نداشتند و برنامه مشخصی وجود نداشته است .

برگزاری کلاس آموزشی جهت ترم تابستان در دو مقطع آقایان و بانوان زیر نظر مربی که هم اکنون به نحو مطلوبی اجرا میگردد و استقبال خوبی شده است

اعزام بازیکنان به کلیه مسابقات قهرمانی کشور و منطقه ای در دو قسمت آقایان و بانوان و یرگزاری چندین دوره میزبانی مسابقات منطقه پنج کشور در خانه پینگ پنگ حجاب

اهدا جوابز به بازیکنان برتر و تقدیر از ملی پوشان استان که توانسته اند در سطح کشور و مسابقات بین المللی افتخار کسب کنند.

آخرین رده بندی بازیکنان شهرستانهای توابع استان تهران _۱۳۸۸

رده بندی دسته یک:

۱- محمد بوجاریان ( اسلامشهر ) ۲- حامد نادری ( اسلامشهر )

۳- علیرضا امرا ( اسلامشهر ) ۴- احمد رضا عبادی پور ( اسلامشهر )

۵- اکبر روستایی ( شهریار ) ۶- کامبیز زارعی ( ملارد )

۷- رضا ابراهیمی ( شهریار ) ۸- مهدی احمدوند ( ورامین )

رده بندی دسته دو :

۱- رضا فولادوند ( رباط کریم ) ۲- حسن بشیری ( شهریار )

۳-عزیز زهرایی ( شهریار ) ۴- علی عدل لاله ( شهرری )

۵- ابوالقاسم امامی ( شهرری ) ۶- حمزه شهرابی ( ورامین )

۷- حمید فراتی ( ورامین ) ۸- داود فهیمی ( رباط کریم )

رده بندی دسته سه:

۱- حمید سعادت (رباط کریم) ۲- علی آقا جمالی ( ورامین )

۳-امیرحسین سالاری ( شهریار ) ۴- سعید دژکام ( دماوند )

۵- امیرزین العابدین (شهرری) ۶- علی حسینی ( رباط کریم )

۷- علی اکبر تاجیک ( ورامین )

تقدیر بهرام افشار زاده دبیر کل کمیته ملی المپیک از عملکرد هیات پینگ پنگ استان تهرانتاريخ : سه شنبه بیست و چهارم مرداد 1391 | 13:57 | نویسنده : امیدنیکبخت

موفقیت نوشاد راه عالمیان‌ها را هموار کرد

خبرگزاری فارس: موفقیت نوشاد عالمیان در المپیک ۲۰۱۲ لندن باعث شد تا پینگ‌پنگ بازان جوان و نوجوان کشورمان در مسیر همواری قرار بگیرند.

به گزارش خبرگزاری فارس، سی‌امین دوره المپیک که در شهر لندن برگزار شد، جایی برای شگفتی ساز شدن پینگ پنگ ایران توسط ۲ نماینده خود بود. نوشاد عالمیان و ندا شهسواری ۲ بازیکنی بودند که در این مسابقات حضور داشتند و با نتایجی که کسب کردند تحسین همگان را برانگیختند.

نوشاد عالمیان که با اقتدار توانسته بود راهی المپیک شود، همان طور که انتظار می‌رفت، کار کرد. همه کارشناسان و اهالی پینگ پنگ این موضوع باور داشتند که او می‌تواند نخستین پیروزی تاریخ پینگ‌پنگ ایران در المپیک را کسب کند و خوشبختانه همین اتفاق افتاد.

او به دلیل رنکینگی (۷۷) که در جهان داشت، دور مقدماتی را استراحت کرد و در دور اول کار خود را آغاز کرد و توانست حریف استرالیایی چینی‌الاصل را با قدرت مغلوب کند اما این تازه آغاز کار نابغه پینگ پنگ بود و او نشان داد که برای رسیدن به مراحل بالاتر فکر می‌کند.

تانگ‌پنگ دومین حریف نوشاد بود. بازیکنی که رده ۳۱ جهان را در اختیار داشت، هیچ حرفی مقابل عالمیان نداشت و در پایان شکست را پذیرا شد. با این وجود نوشاد عالمیان در مسابقات مختلفی شرکت کرده بود، اما بازهم استرس در چهره او دیده می‌شد، چرا که وقتی ۳ بر یک از حریفش پیش بود، کار را به تساوی کشاند و در نهایت ۴ بر ۳ پیروز شد.

تیمو بول آلمانی که رده ۷ جهان در تسخیر اوست و تجربه فراوانی در مسابقات جهانی و المپیک دارد در مرحله یک شانزدهم برابر نوشاد عالمیان قرار گرفت. همان استرسی که عنوان شد در دیدار با این حریف آلمانی هم در وجود عالمیان مشخص بود و او نتوانست عملکرد همیشگی خود را داشته باشد و شگفتی سازی وی در این مرحله به پایان رسید.

نقش پدر و مربی کره‌ای در موفقیت‌های عالمیان

نتایج موفق عالمیان در المپیک حاصل ۱۰ سال تلاش خود، مربیان، باشگاهش و فدراسیون بوده است. همان طور که خودش گفته است شخصیت جنگندگی و قهرمانی او از زمانی شکل گرفته است که مربی کره‌ای هدایت تیم ملی را برعهده داشت و با سخت‌گیری‌هایی که در کارش بود، توانست اعتماد به نفس را در او پرورش دهد. درست ۱۰ سال پیش بود زمانی که او تنها ۱۰، ۱۱ سال داشت در اردوهای تیم ملی حضور یافت و در کنار مربی و بازیکنان کره‌ای به تمرین پرداخت.

رحمت عالمیان، پدر او هم که از پیشکسوتان این رشته است نقش اساسی را در رشد و پرورش وی داشته است. کار کردن در پارکینگ منزل آنقدر تاثیر زیادی در عالمیان گذاشته است که خودش انجا را به اردوهای اروپایی و تهران را ترجیح می‌دهد. نابغه‌ای که خودش عنوان می‌کند زمانی که بازیکنان به دلیل درگیری با فدراسیون از اردوهای تیم ملی قهر کرده بودند، تمرین بیش از ۸ ساعت در روز در پارکینگ منزل‌شان در آن زمان کمک زیادی به او کرده است‌.

با موفقیت نوشاد، راه عالمیان‌ها هموارتر شد

رسیدن به رنکینگ ۶۴ جهان در بزرگسالان و کسب رتبه ۷ امیدهای جهان موفقیتی بسیار بزرگ برای او و پینگ پنگ ایران محسوب می‌شود. موفقیتی که تاکنون هیچ پینگ پنگ بازی در ایران به آن دست نیافته بود.

موفقیتی که باعت شد راه برای دیگر جوانان هموارتر شود و آنها نیز خودشان را باور کنند. قطعاً با برنامه‌ریزی حساب شده می‌توان ۱۰ بازیکن دیگر مانند نوشاد عالمیان را معرفی کرد. استعدادیابی درست یکی از فاکتورهای اصلی برای رسیدن به موفقیت است و مطمئناً پینگ پنگ ایران نوشادهای زیادی دارد که باید کشف شده و بها داده شوند.

تجربه بزرگی که شهسواری کسب کرد

ندا شهسواری هم که به عنوان نخستین بانوی پینگ پنگ ایران توانسته بود جواز حضور درالمپیک را کسب کند، در این رقابت‌ها قرعه‌ای سخت به نامش خورد و باید مقابل قهرمان ۵ دوره آفریقا و کسی که تجریه زیادی در المپیک داشت، بازی می‌کرد.

شهسواری با حضور خود در المپیک نشان داد که پینگ پنگ بانوان ایران هم در مسیر رشد قرار گرفته است و دیگر زنگ تفریح برای حریفان محسوب نمی‌شود. بازی بسیار خوب او مقابل حریف قدرتمند آفریقایی و شکست ۴ بر ۳ این موضوع را به خوبی ثابت کرد.

حضور حریفان تمرینی خارجی مناسب در ایران برای بانوان و اعزام به مسابقات بین‌المللی موضوعی است که تاثیر خود را نشان داد و در آینده نیز اگر همین روند ادامه داشته باشد و اگر از همین امروز برای المپیک ۲۰۱۶ برنامه ریزی صورت بگیرد، قطعا نتایج بهتری در انتظار پینگ‌پنگ ایران به خصوص در بخش بانوان خواهد بود.تاريخ : دوشنبه بیست و سوم مرداد 1391 | 10:38 | نویسنده : امیدنیکبخت

 

چپ دست استثنایی ایران در رده هفتم امیدهای جهان قرار گرفت

 

رده بندی بازیکنان جهان در رده های سنی مختلف در ماه اوت توسط فدراسیون جهانی تنیس روی میز منتشر شد .

  

به گزارش روابط عمومی فدراسیون تنیس روی میز؛  فدراسیون جهانی ( ITTF ) رنکینگ بازیکنان رده های سنی مختلف جهان را منتشر کرد . رده بندی بازیکنان کشورمان در ماه اوت 2012 تحت تأثیر مسابقات قهرمانی نوجوانان  جوانان آسیا در چین و بازیهای المپیک لندن بوده است . البته ملی پوشان نوجوانان و جوانان کشورمان که سال گذشته در رقابت های قهرمانی آسیا حضور داشتند امتیاز پاداش از آنها کسر شده است .

در رده بندی ماه اوت دو بازیکن کشورمان بدلیل عدم حضور در مسابقات بین المللی دارای رنکینگ از رده بندی بازیکنان جهان خارج شدند . در رده جوانان پسر حامد باشت باوی و در رده زیر 21 سال دختران زهرا نیاقی ها از رنکینگ جهانی حذف شدند .

رنکینگ زیر 21 سال مردان

در این رده بندی نوشاد عالمیان در رده زیر21 سال موفق شد با سه پله صعود در مکان هفتم جهان قرار بگیرد . درخشش او در بازیهای المپیک لندن و کسب 49 امتیاز صعود سه پله ای را برای او به همراه داشت . اما برادر نوشاد ، نیما عالمیان با یک پله سقوط در مکان 74 این رده سنی قرار گرفت . در این رده بندی 1138 بازیکن از سراسر جهان حضور داشند .

رنکینگ جوانان زیر 18 سال پسران

پوریا عمرانی که با درخشش خود ایران را در تا رده ششم قهرمانی جوانان آسیا بالا کشید در این رده بندی با شش پله صعود در رتبه 91 قرار گرفت . علیرضا ملارجبی دیگر ملی پوش جوان کشورمان بدون تغییر در مکان 172 ایستاد . محمدعلی روئین تن بازیکن شرکت کننده در مسابقات قهرمانی جوانان آسیا با 22 پله صعود در رده 248 قرار گرفت . سجاد حسینی دیگر بازیکن ایرانی حاضر در رقابت های قهرمانی آسیا 27 پله سقوط کرد و در جایگاه 354 ایستاد . در رنکینگ جوانان جهان 866 ورزشکار حضور دارند .

رنکینگ نوجوانان زیر15 سال پسران

چهار بازیکن نوجوان کشورمان در رنکینگ جهانی همگی سقوط کردند . در این رده بندی آرمان حاجی ئی نفر اول نوجوانان کشورمان در رده بندی نوجوانان جهان 10 پله سقوط کرد و در مکان 96 قرار گرفت . مهرداد دهستانی و محمدبشیری نیز هر کدام با یک پله و 31 پله سقوط رتبه های 266 و 289 به خود اختصاص دادند . متین حیدری نفر چهارم ایران در این رنکینگ با 29 پله سقوط در رده 301 ایستاد . در رنکینگ نوجوانان پسر جهان 328 نفر شرکت دارند .

رنکینگ نوجوانان وجوانان زیر 18 سال دختران

در رده بندی جوانان دختر جهان ایران دارای پنج ورزشکار است . سولماز محمدپور نفر اول کشورمان در این رده بندی با 40 پله سقوط در رتبه 558 قرار گرفت . اما میر علایی و بهرامی در این رده بندی صعودی چشمگیر داشتند . نوشین میرعلایی با 89 رتبه صعود در مکان 627 ایستاد . رضوان بهرامی نیز صعودی 91 پله ای داشت و رتبه 633 جهان را به خود اختصاص داد . سیده زهرا علوی دیگر ملی پوش جوانان کشورمان با 54 پله سقوط در مکان 640 ایستاد و فاطمه جمالی فر ملی نوجوان ایران نیز با 31 پله سقوط در رده 668 قرار گرفت . فاطمه جمالی فر در رنکینگ نوجوانان جهان نیز 29 پله سقود داشت و در مکان 261 نوجوانان دختر جهان ایستاد .

در رده بندی جوانان 773 نفر و در رنکینگ نوجوانان 336 بازیکن حضور دارند .   تاريخ : دوشنبه بیست و سوم مرداد 1391 | 10:29 | نویسنده : امیدنیکبخت
پایان المپیک لندن وجدول مدالهاتاريخ : جمعه بیستم مرداد 1391 | 15:3 | نویسنده : امیدنیکبخت
تیم ملی بانوان ژاپن راهی فینال شد
 
تیم زنان ژاپن با پیروزی مقابل سنگاپور به فینال المپیک لندن راه یافت .
 

به گزارش روابط عمومی فدراسیون تنیس روی میز؛  شب گذشته تیم ملی زنان ژاپن توانست تیم سنگاپور را 3 بر صفر شکست دهد تا اولین فینالیست مسابقات المپیک لقب گیرد .

در دیگر بازی مرحله نیمه نهایی امروز ساعت 13:30 به وقت ایران تیم های چین و کره جنوبی به مصاف هم می روند.   

در مرحله نیمه نهایی مسابقات تیمی مردان نیز امروز ساعت 18 به وقت ایران تیم های چین و آلمان به میدان می روند و ساعت 22:30 هنگ کنگ و کره جنوبی برای راه یابی به فینال به مصاف هم خواهند رفت .تاريخ : چهارشنبه هجدهم مرداد 1391 | 18:19 | نویسنده : امیدنیکبخت

مدال آوری مردان آهنین ایران در رقابتهای +۱۰۵ کیلو برسرتاسر ایرانیان جهان مبارک باد.

 

 

 

همچنین کسب مدال طلای کشتی فرنگی شاگردا محمد بنا بر تمام هموطنان گرامی مبارک باد. همچنین کسب مقام اول تیمی کشتی فرنگی در المپیک که برای اولین بار اتفاق افتاد بر همه ایرانیان مبارک باد.

 

 

 

کسب مدال نقره احسان حدادی که برای اولین بار در تاریخ ایران اتفاق افتاده است بر ایرانیان جهان تبریک عرض  مینماییم:

حکایت همچنان باقی است انشاالله تکواندو هم رنگ وبوی طلا داشته باشد.تاريخ : چهارشنبه هجدهم مرداد 1391 | 18:15 | نویسنده : امیدنیکبختتاريخ : سه شنبه هفدهم مرداد 1391 | 13:43 | نویسنده : امیدنیکبخت
با پایان آخرین دیدار ماقبل از فینال تیمی مردان در المپیک لندن حریف چین در فینال مشخص شد.

این دیدار که بین دو تیم کره جنوبی و هنک کنگ برگزار گردید این تیم قدرتمند کره بود که توانست با نتیجه مقتدرانه ۳برصفر از سد تیم هنک کنگ عبور کرده و یک پایه دیگر فینال این مسابقات باشد .

قبلا تیم چین با پیروزی برابر تیم مردان آلمان به فینال این مسابقات راه یافته بود.

اصل جدول این دیدار در زیرآمده است:تاريخ : شنبه چهاردهم مرداد 1391 | 16:17 | نویسنده : امیدنیکبخت
صحبت از کردستان است.پینگ پنگ کردستان همواره حرفی برای گفتن و قدرتی برای عرض اندام داشته وخواهد داشت.
وقتی میخواهیم درمورد پینگ پنگ استان همیشه قهرمان کردستان بگوییم یا بنویسیم باید دقت عمل و تمرکز خود را مضاعف نماییم تا دچار کم گویی از ابهت واقتدار آن نگردیم.
میدیا لطف الله نسبی یکی از قهرمانان خوش اخلاق و متین وهمیشه خندان  این خطه می باشد که بادیدن سیمای خندان وخصوصا سبک بازی دوست داشتنی فورا به یاد دیگر شاگردان خانواده لطف الله نسبی می افتی خصوصا بهنام رحمت پناه.
گرچه میدیا هم همانند برخی دیگر از ورزشکاران دل پرخونی از بعضی تبعیضها وبی مهریهای دارد اما مناعت طبع ونجابت او مانع از گفتن بسیاری از این اتفاقات است.
برای این بازیکن آینده دار آرزوی موفقیت روزافزون را داریم.
لطفا خودتان را معرفی فرمایید:
میدیا لطف الله نسبی هستم.در سال ۱۳۶۵ در سنندج به دنیا آمده ام.
 از سابقه ورزشی ومقامهای کسب شده خودتان برای ما بگویید
در تمامی رده های سنی چندین مقام قهرمانی دارم و در تمامی رده های سنی به عضویت تیم های ملی درآمده ام.قهرمانی آسیای میانه به همراه تیم ملی – مقام دوم تیمی در مسابقات کشورهای اسلامی و قهرمانی مسابقات انفرادی دهه فجر در رده بزرگسالان از بارزترین مقام هایی هستند که تا کنون کسب کرده ام.

چه کسانی در رشد وپرورش ورزشی شما تاثیر گذار بوده اند؟
ابتدا از مادرم و سپس از عموی عزیزم آقای اقبال لطف الله نسبی که مربی من بوده اند و حق پدری بر گردن من دارند و سپس از آقای جمیل لطف الله نسبی که رشد خود را در این چند سال اخیر مرهون تلاش ایشان می دانم ، تشکر و سپاسگزاری می کنم.همچنین از آقای فواد کاسب که به رشد بنده کمک کرده اند واز آقای جمیل  حسنی که مقدمات این رشته را به بنده آموزش داده اند نیز تشکر ویژه دارم.
ازتمرینات خودتان  برای ما بگویید:
در حال حاضر به صورت حرفه ای ، روزانه ۳ تا ۴ ساعت زیر نظر مربی عزیزم آقا جمیل تمرین می کنم و یک ساعت هم به تمرینات آمادگی جسمانی می پردازم.
وضعیت تنیس روی میز کردستان را چگونه می بینید؟
با وجود مربیان دلسوز و توانا درکردستان ، این استان همیشه در حال پیشرفت است .از نظر امکانات نیز در موقعیت خوبی قرار داریم اما بزرگترین مشکل ورزشکاران استان نداشتن اسپانسرهای مالی برای حمایت آنان است.

لطفا شیرین ترین وتلخ ترین خاطره ورزشی خودتان را 
صعود ۱۴۰۰ پله ای در رنکینگ جهانی آن هم فقط با حضور در دو مسابقه خارجی مهم ، در تاریخ پینگ پنگ ایران بی سابقه بوده است  وشبی که این خبر را شنیدم بهترین و به یاد ماندنی ترین شب زندگی وشیرین ترین خاطره ورزشی ام  به حساب می آید اما تلخ ترین خاطره ورزشی ام زمانی رقم خورد که بدون هیچ دلیل موجهی در حالی که در مسابقات انتخابی تیم ملی به عضویت تیم ملی در آمده بودم به مسابقات آسیایی گوانگجو اعزام نشدم .
چه مشکلاتی پیش روی تنیس روی میز کشور وجود دارد و راهکار آن چیست؟
متاسفانه اتحاد و همدلی در پینگ پنگ ایران از بین  رفته است ودر حال حاضر هر کسی به دنبال صلاح خویش است.از صمیم قلب دوست دارم دوباره اتحاد و یکدلی بر پینگ پنگ کشور حاکم شود و همه دست در دست هم برای پیشرفت  و سربلندی این رشته سخت ولی دوست داشتنی تلاش کنند .به امید رسیدن آن روز.
چه توصیه ای برای نوجوانان و جوانان تنیس روی میز کشور دارید؟
کوچکتر از آنم که برای کسی توصیه ای داشته باشم مخصوصاً ورزشکاران این رشته که از سرآمدترین افراد جامعه از لحاظ بهره هوشی هستند فقط به این جمله بسنده میکنم : برای رسیدن به هدف ، فقط و فقط باید برنامه ریزی و تلاش کرد.

درخاتمه  چه حرفی برای بینندگان سایت ما و جامعه تنیس روی میز کشور دارید؟
برای تمامی دلسوزان وعلاقمندان این رشته آرزوی موفقیت دارم و از شماهم که کاملاً معتدل و بی طرفانه به مسایل و قضایا ی پینگ پنگ می پردازید تشکر ویژه می کنم و از اینکه این فرصت را در اختیار بنده  گذاشتید بسیار ممنونم


تاريخ : شنبه چهاردهم مرداد 1391 | 16:14 | نویسنده : امیدنیکبخت
استفاده از این مصاحبه با ذکر منبع آن بلامانع است.
در ایران و خارج ا ز ایران  پینگ پنگ ما را همراه با نام فواد کاسب  می شناسند نامی که برای تمامی اهالی پینگ پنگ کشور هم آشنا و هم آرامش بخش است.فواد کاسب بدن شک آقای پینگ پنگ کشور است  وهیچکس نمیتواند حاصل زحمتها؛دوراندیشیها و مدیریت  علمی او را کمرنگ نماید.
این سایت افتخار دارد تا در شرایط بسیارحساس و پرسروصدای فعلی پینگ پنگ کشور باپرهیز از هرگونه حاشیه و غرض ورزی صرفا جهت اطلاع رسانی شفاف و کارشناسانه با این  قهرمان وپهلوان نامدار  ابدی پینگ پنگ ایران  مصاحبه ای اختصاصی انجام دهد.
این مصاحبه  تقدیم میگردد به تمامی دوستداران و دلسوزان واستخوان خورد شده های این رشته عزیز و دوست داشتنی.
متن مصاحبه:
با سلام و دردود بر تمامی دوستان و زحمتکشان  ودلسوزان پینگ پنگ ایران عزیز خصوصا همکارانم در این حوزه  وملی پوشان گرامی و بزرگوار وقابل احترام.
هرچند نیازی به معرفی ندارید اما لطفا برای خوانندگان این سایت خودتان را معرفی بفرمایید:
اینجانب فواد کاسب  متولد استان قهرمان پرور کردستان –شهرستان سنندج می باشم؛۴۷ سال سن دارم و افتخار میکنم که شاگرد استاد بزرگوار اقبال لطف الله نسبی هستم.
جناب استاد کاسب شما چند فرزند دارید؟
بنده دارای دوفرزند هستم.
جناب آقای کاسب : چرا در شرایط حساس فعلی مسئولیتی را عهده دار نیستید؟آیا دوست ندارید مسئولیتی را قبول کنید؟
من خیلی دوست دارم همانند سالهای گذشته یعنی اوج نیاز پینگ پنگ کشور به من مسئولیت  بپذیرم و خدمت کنم ….اما به چه قیمتی؟به قیمت زیر پا گذاشتن ارزشها وخانواده شریف پینگ پنگ ایران؟! هرگز هرگز که زیر بار این مسئولیت بروم.
تاریخ فراموش نکرده است که اینجانب بخاطر  دلسوزی و خدمت به پینگ پنگ  این مرز وبوم بدلیل اردوهای طولانی مدت در تهران از اساسی ترین موارد زندگی خودم گذشتم که به دونمونه بسنده میکنم۱- از دست دادن شغل رسمی همسرم۲-از بین رفتن تمامی بورسیه های تحصیلی  دانشگاه کردستان  که البته در این ارتباط نه تنها ناراحت نشدم  بلکه  به مقداری از آرزوهای پینگ پنگیم که همانا ارتقاء و رشد و پرورش پینگ پنگ ایران بود رسیدم.

شما چند سال در خدمت پینگ پنگ ایران بودید؟
هشت سال از بهترین  وحساس ترین دوران زندگیم را در خدمت جوانان کشورم بودم ودرچهار سال آخر مربیگریم   روزی سه نوبت در سالن پینگ پنگ حضور فعال داشتم که نتیجه  این زحمات  موفقیت  برجسته بزرگسالان وجوانان  در سطح بین المللی بود هرچند جادارد از سایر مربیان و همکارانی که با من صمیمانه همکاری  کرده اند تشکر نمایم چه مربیان داخلی و چه خارجی.
امکان دارد آمار مشخصی  در این ارتباط عنوان بفرمایید:
پیروزی بر امریکا ؛کانادا؛انگلیس؛اندونزی؛ترکیه؛فنلاند؛قزاقستان وعربستان و…. برای اولین بار در دسته دو جهانی  بهمراه مهران ؛شاهین؛افشین؛بهنام؛اکبر؛شهرام؛نوشاد ؛واحد و مدیا که در حد یک آرزو بود توانستیم موفق گردیم.پنجمی جوانان در آسیا بعد از چهار تیم قدرتمند جهانی در قاره کهن وپنجمی نوشاد آن هم با بدشانسی در جهان وآسیا وپیروزی بر دوقهرمان جهان که به یک رویا شباهت داشت و….
جناب کاسب به نظر شما این عنوانها وموفقیتها چگونه بدست آمد؟
تمام این عناوین و موفقیتها ی چشمگیر با برنامه ریزی وخصوصا همدلی و زحمت اهالی پینگ پنگ بدست آمده است.خوشحالم که خانواده این عزیزان(برادران عالمیان-طاهرخانی-یعقوبی-شایان-عمرانی-شیشه گرها-ملارجبی-روئین تن-میرالماسی و…)به من و سایر همکارانم اعتماد کرده واین عزیزان را چهار سال بصورت شبانه روز در اختیار آکادمی قرار دادند.
اگر بخواهید در این باره قضاوت کنید چه نظری خواهید داشت؟
قضاوت را در وهله اول به خدای مهربان می سپارم وبعد به آنانی که شاهد واقعیتها و زحمات ما بوده اند و از حوزه پینگ پنگ خبر دارند.مطمئنا خانواده پینگ پنگ کشور از کسانی که همواره بدنبال تجارت وفرصت طلبی بوده و کارنکرده مزد ومدح خواسته اند و وضعیت پینگ پنگ کشور را در اوج پبشرفت به پایین ترین حد ممکن  رسانیده هرگز نخواهد گذشت.
پهلوان چرا به میدان نمی آیی؟
در حال حاضر میدانم که نمیتوانم اهداف و اعتقاداتی را که دارم پیدا کنم وهرگز حاضر نخواهم شد بخاطر چند سفر خارجی وتجارت ومدارک تقلبی خودم را بفروشم.تمامی افتخارات من با این پینگ پنگیهای دوست داشتنی  بدست آمده است.وهرگز درسهای مربیان و بزرگان را فراموش نخواهم کرد ومفتخرم که دینم را به کشورم اداکرده ام.فکر میکنم درحال حاضر وقت آن رسیده که کمی به خانواده وکارهای عقب افتاده رسیدگی نمایم واز طریق دیگر به راهم ادامه دهم تا دوباره یک شبه تمام زحمتهای انسان راعده ای پینگ پنگ نما از بین نبرند.
جناب آقای کاسب دورنمای پینگ پنگ کشور را چگونه ارزیابی میکنید؟
دورنمای پینگ پنگ کشور در شرایط فعلی اصلا خوب نیست.ما شاهد برنامه ریزی بدون تفکر و غیر کارشناسی و احساسی هستیم.طرفهای مشورت بسیار ضعیف هستند.در حوزه استعدادیابی و آموزش وتمرینات هیچ برنامه ای وجود ندارد.به بهانه ارتقاء پینگ پنگ مدرسین آکادمی و پتانسیلهای داخلی را از بین برده و به کمپ اشلاگر دل خوش کرده ایم وفقط در حال بازی با القاب و اسامی  وهمچنین عکس گرفتن با آنان هستیم غافل از اینکه در همین ایران هستند کسانی که هنوز میتوانند دل بسوزانند.در طی دوسال گذشته ۲۰ روز تمرین  مداوم با مربیانی که همراه تیم بوده اند نداشته ایم که این یعنی فاجعه.به اعتقاد راسخ من اگر قرار است از مربی خارجی استفاده گردد باید بصورت تمام وقت باشد و این نکته را قبل از رفتن از تیم ملی به مسئولان گوشزد کرده ام.


تاريخ : شنبه چهاردهم مرداد 1391 | 16:12 | نویسنده : امیدنیکبخت

 

امروزه در تنیس روی میز کشور  کسی نیست که با نام ندا شهسواری ملی پوش و کاپیتان مقتدر کشور آشنا نباشد.
شهسواری  بازیکن ملی پوش ایران که حتی در عرصه بین المللی برای بسیاری از کشورها  شناخته شده است.
این پایگاه افتخار دارد تا با این ملی پوش قهرمان کرمانشاهی ؛ مصاحبه ای اختصاصی انجام دهد.متن مصاحبه به شرح زیر تقدیم می گردد:
۱-سرکارخانم شهسواری لطفا خودتان را برایجامعه تنیس روی میز کشور بیشتر معرفی بفرمایید
اینجانب  ندا شهسواری ۲۴سال سن دارم  واهل کرمانشاه هستم. درحال حاضر  دانشجوی رشته تربیت بدنی هستم .
۲-درصورت امکان سابقه بازی و مقامهایی راکه کسب کرده اید بیان فرمایید:
اینجانب سالهاست که بعنوان عضو ثابت تیم ملی تنیس روی میز بانوان کشور فعالیت دارم.بارها و بارها توانسته ام  به قهرمانی در این رشته دست پیدا کنم و تاکنون در چندین پروتور ومسابقه بین المللی نماینده جهموری اسلامی بوده ام.در آخرین رقابتهای بین الملی گرگان هم توانستم با اختلاف خیلی کمی از نفر اول  به نائب قهرمانی دست پیدا کنم.

 

3-چه آرزوها واهدافی را در این رشته دنبال میکنید؟
هدفم موفقیت هرچه بیشتر در این رشته  است.وآرزو دارم بتوانم بالاترین رتبه و مقام را در حوزه بانوان برای کشورم بدست آورم  وفاصله خود را رقیبان خارجی کمتر نمایم.
۴-وضعیت تنیس روی میز کشور را چگونه ارزیابی می کنید؟
در حال حاضر وضعیت پینگ پنگ بانوان خیلی معمولی به نظر می رسد ومتاسفانه رسیدگی  قابل توجهی  که در شان و مرتبه بانوان کشور باشد  نمیشود؛ ما در تیم ملی از  داشتن یک مربی قدرتمند که بتواند تیم ملی بانوان را ارتقاء بخشد در رنج و سردرگمی اساسی بسر می بریم.اینجانب حتی در شهرخودم  از داشتن یک مربی محروم هستم و فقط با خواهرم سارا مشغول به تمرین هستم.
۵-چه پیشنهادی برای بهبود و پیشرفت هرچه بیشتر این رشته جذاب پیشنهاد میکنید؟
از مسئولین خواهش میکنم بصورت عملی نه در حرف و تبلیغات به فکر بانوان ایران باشند.طبق گفته کارشناسان و کاربلدان این رشته بانوان نیازمند یک مربی خارجی برجسته بصورت تمام وقت هستند.اینکه بعضی وقتها میشنویم که با فلان مربی نتوانستیم به توافق برسیم برای ما کمی نامعقول است چون درسرتارسرجهان مربی  های فراوانی وجوددارد.دوم نیازمند راه اندازی لیگ هستیم متاسفانه تا این لحظه هیچ خبری از لیگ بانوان در کشور وجود ندارد و این یعنی اینکه ورزش بانوان اهمیت ندارد و کسی نیست که به داد بانوان مظلوم کشور برسد.
۶–وضعیت فنی وقدرت مربیان بانوان ایران را چگونه میبینید؟
متاسفانه درد مربیان و بازیکنان  دختر در ایران یکی است.نه تنهابه  بازیکنان  بصورت عملی بها داده نشده است بلکه مربیان زن هم به نوعی با مشکل ما مواجه هستند.باید بهترین امکانات و بهترین مدرسان و مربیان را برای زنان ایران استخدام کرد اما  این امر تا دور دستها ممکن نیست.
۷-برای دختران خوب کشور که شما را بعنوان الگوی خود مد نظر قرار داده اند چه توصیه ای میکنید؟
من همه دختران ورزشکار کشور را دوست دارم  وبرای آنان آرزوی موفقیت دارم.از ما که گذشت اما امیدوارم  برای دختران بعد ازما یک برنامه ریزی منسجم و قابل قبول ارائه گردد .به همه آنان توصیه میکنم به پشتکار  به تمرینات خود ادامه دهند و از حاشیه کاملا بدور باشند.دختران ایرانی بااستعداد ترین دختران هستند.
۸-بعنوان ملی پوش برجسته و کاپیتان تیم ملی ایران چه خواسته ای از مسئولین فدراسیون  دارید؟
از مسئولین تقاضا دارم  حداقل یک هزارم آقایان به بانوان ارزنده ومستعد تنیس روی میز اهمیت واقعی بدهند.من بعنوان نفر اول تیم ملی کشور حتی باید هزینه ایاب و ذهاب به مسابقات و تمرینات داخلی و حتی  هزینه رویه و چوب و توپ تنیس روی میز را خودم بدهم.به نظر شما آیا این انصاف است؟حتی مسئولین فدراسیون  از ما احوالی نمی گیرند که کجا هستیم ؛در چه وضعیتی هستیم یا اینکه مشکلی داریم یا نه؟ واقعا حرفهای بسیاری برای گفتن وجود دارداما ….
۹-درخاتمه اگر حرفی برای ما وخوانندگان سایت دارید لطفا بفرمایید:
از سایت خوب شما که باب جدیدی را دراطلاع رسانی کشور  باز نموده ودردل ومشکلات واقعی را بدون حاشیه دار کردن به سمع و نظر مسئولین وجامعه تنیس روی میز کشور منتقل میکند ممنونم.
برای همه آرزوی سعادت و سربلندی دارم.


تاريخ : شنبه چهاردهم مرداد 1391 | 16:8 | نویسنده : امیدنیکبخت

مصاحبه سایت تخصصی بانوشادعالمیان

نوشاد عالمیان  نامی آشنا برای ورزش و خصوصا پینگ پنگ کشو ر چه در داخل و چه در عرصه بین المللی است.نوشاد عصاره نسلهای زحمتکش قبلی از خانواده معروف و نامدار عالمیان است .نوشاد شاگرد نعمت ورحمت  که از قهرمانان  موفق دیروز و مربی و پیشکسوت نمونه امروز هستند می باشد.این سایت به نمایندگی از [...]

نوشاد عالمیان  نامی آشنا برای ورزش و خصوصا پینگ پنگ کشو ر چه در داخل و چه در عرصه بین المللی است.نوشاد عصاره نسلهای زحمتکش قبلی از خانواده معروف و نامدار عالمیان است .نوشاد شاگرد نعمت ورحمت  که از قهرمانان  موفق دیروز و مربی و پیشکسوت نمونه امروز هستند می باشد.این سایت به نمایندگی از جامعه پینگ پنگ کشور از خانواده قهرمان پرور  و نجیب عالمیان  تشکر و قدردانی نموده و با افتخار دست آنان را بوسیده وبر این بوسه افتخار میکند.
واما مصاحبه با نوشاد عالمیان:
آقای عالمیان به چه دلیل در مسابقات  ملی و انتخابی شرکت نمی کنید؟
با توجه باینکه احساس میکنیم  متاسفانه عده ای افراد غیر پینگ پنگی  همه کاره فدراسیون پینگ پنگ شده و درحال مشاوره منفی به دست اندرکاران فدراسیون هستند وهمچنین به دلیل اینکه به ملی پوشان بی احترامی شده است و خصوصا بعد از پایان مسابقات بین المللی حتی یک احوال پرسی خشک وخالی از ما بعمل نیامده است و در نتیجه بدلیل اختلاف سلیقه های زیادی که عملا  ما را بهمراه بقیه ملی پوشان و مربیان وسرپرستان تبدیل به جامعه معترض این رشته ورزشی کرده است.
آقای عالمیان : ظاهرا فدراسیون  ومسئولین آن درحال انجام خواسته های مورد نظرشما هستند  کارهایی ازقبیل مربی و مدیر تیمهای  ملی  ؛انتخاب دبیر پینگ پنگی فدراسیون و…انجام شده…باتوجه به این تغییرات باز هم  قصدبازگشت به مسابقات را ندارید؟
البته گویا یک سری تغییرات در حال انجام است اما باید همین جا عنوان کنم که این کارها خوب اما کافی نیست و تمام خواسته های ما نیست.ای کاش در انتخاب و یا انتصاب برخی مسئولیتها با جمع بازیکنان ملی ومربیان معترض هم حداقل مشورتی می شدنه اینکه هرطوری که خود آقایان و اشخاص خاکستری پشت صحنه تمایل دارند  افراد انتخاب شوند.
البته قصد من توهین یا بی احترامی  به هیچ شخص ویا گروه خاص نیست حتی من دنبال عوض کردن رئیس  فدراسیون نیستم اما این حق را دارم که  اظهار نظر بکنم ومتاسفانه در حال حاضر اظهار نظر کردن هم برای ما باعث درد سر  و مشکلات می شود.ما یک تصمیم جمعی گرفته ایم  واگر تمام خواسته های ما  مرتفع شود مطمئنا اولین نفر خواهم بود که برمیگردم و منتظر کسی نخواهم ماند. 

نوشاد جان  آیا پیشنهاد یا نظرخاصی برای حل این ماجرادارید؟
ببینید به نظر من نیازی به پیشنهاد یانظر خاصی نیست چرا که اگر خالصانه و بدون نیتهای بد دست دوستی به سمت جامعه معترض که اکثریت ورزشکاران و سرپرستان و پیشکسوتان کشور را تشکیل میدهند دراز شود ما هم دستان آنان را محکم میفشاریم.اما متاسفانه صحنه گردانان اصلی کسانی هستند که اکثریت جامعه معترض با آنان از اساس مشکل دارند و اعتقاد دارند که این اشخاص غیر پینگ پنگی بوده و فقط بدنبال منافع موقعیتی  و شخصی و درنهایت مالی خود هستند وعملا از امثال من  استفاده  ابزاری میگردد.
آقای عالمیان  به نظر شما مقصر اصلی این بحرانها  چه چیزی است؟
بعد از دوماه از بروز اعتراضات واختلافات  امروزه بخوبی مشخص است که ریشه مشکل ومشکلات  در کجاست  وهمچنین خواسته های ما هم بصورت کتبی و هم بارها بصورت شفاهی و رسانه ای  به مسئولان ارائه شده است  دنبال متهم کردن شخص خاصی نیستم اما آنچه مسلم است  در پینگ پنگ کشورمشکلات بسیار زیادی بوجود آمده که تا کنون کمترین سابقه ای در تاریخ این رشته نداشته است.بازیکنان همان بازیکنان و مربیان همان مربیان هستند خودتان قضاوت کنید که ممکن است مقصرین چه کسانی باشند.
جناب آقای عالمیان  بالاخره در هرکجا احتمال اختلاف و اعتراض هست ومسلما این مشکلات هم بزودی حل و فصل خواهد شد ویقینا باید بدانید که شما متعلق به کل مجموعه کشور هستید  لذا بهتر نیست شما وبرادرتان  تمرینات حرفه ای خود را با قدرت ادامه دهید؟
آقای علوی من وبرادرم زیر نظر پدر وعموی خود بصورت کاملا کلاسیک و حرفه ای و تقریبا تمام وقت در حال تمرین هستیم  و سعی میکنیم همچنان خود را با قدرت و قوت حفظ نماییم و به طرفداران و دوستداران این رشته قول میدهم که اگر مشکلات حل و فصل گردد  من و برادرم با تمام قدرت  و حتی قوی تر از گذشته در میادین ورزشی  و بین المللی ظاهر  خواهیم شد.
نوشاد  جان اینجانب برخلاف برخی سایتها از نوع بازی و نتایج بازیها ی سوشو چین باتناسب ظرفیت بازیکنان  اعزامی  اظهارنظر مثبتی داشتم خواستم نظر شما را در این رابطه بدانم؟
بله دقیقا منم موافقم .به نسبت قدرت وتجربه و رده بازیکنان اعزامی به این مسابقات بیشتر بازیکنان چه بانوان و چه آقایان بازی خوبی از خودشان ارائه دادند  و مطمئنا برای کسب تجربه آنان بسیارتاثیر گذار خواهد بود .
آقای عالمیان برای المپیک لندن چه برنامه ای دارید؟
من تقریبا بصورت فشرده و تمام وقت درحال بدنسازی و تمرین هستم تا بتوانم در مسابقات انتخابی المپیک بهترین نتایج رابرای کشور عزیزم کسب نمایم ومطمئن باشید از وضع ایده  آلی برخوردارم.
نوشاد جان آیا اگر  به مسابقات سوشو چین اعزام شده بودی ؛نتایج شما بابازیکنان اعزامی متفاوت بود؟
مطمئنا بله و با قدرت اعلام میکنم که حداقل و بصورت حتمی از گروه خودم  باموفقیت بالا می آمدم ودر این گفته کمترین شکی ندارم هرچند میدانم با توجه به شرایط موجود  ممکن است خیلی اظهارنظرهای متفاوتی صورت گیرد همچنانکه برخی  این کار را قبل ازاظهار نظر خودم انجام داده اند.

در نهایت چه پیغامی  برای طرفداران و دوستداران خودت که تعداد آنها هم خیلی زیاد است داری؟
دست همه را می بوسم و همه را دوست دارم و امیدوارم بتوانم  همواره موجبات خوشحالی و سربلندی آنهار ا رقم بزنم واز شما هم بی نهایت تشکر میکنم که بعنوان یک سایت میانه و معتدل در حال اطلاع رسانی شفاف و مفید هستید ومن بیشتر وقتها به سایت شما سر میزنم و خبرهای شما وخصوصا سخنهای کارشناسی شما را مطالعه میکنم.


تاريخ : سه شنبه سوم مرداد 1391 | 11:30 | نویسنده : امیدنیکبخت

مصاحبه بایلرآلمانی


خانم یلر؛ خانواده تنیس روی میز کشورم مشتاق هستند که از شما و سابقه ورزشی شما بیشتر بدانند …لطفا ازخودتان برای ما بگویید:
من اوا یلر هستم.تا قبل از سن ۲۳ سالگی عضو تیم ملی یوگسلاوی سابق بودم.در سال ۱۹۷۷ در سن ۲۳ سالگی با وجود اینکه یکی از مربیان جوان در سطح بین الملل بودم به مربیگری تیم ملی آلمان درآمدم.
مدت پنج سال در ایالت مونیخ آلمان در بخش نوجوانان و جوانان پسر و دختر مربیگری تیمهای این ایالت بودم.
بعد از موفقیت های بدست آمده سرمربی تمام تیمهای ملی بمدت ۱۰ سال در مرکز ملی تمرینات آلمان شدم وخوشحالم که در حال حاضر در رده بندی جهانی سه نفر از بازیکنان با رنکینگ بالا از شاگردان من هستند.
در حال حاضر سرمربی تمامی تیمهای ملی آلمان وهمچنین برنامه ریز آنان هستم.
من در شته زیست شناسی مدرک کارشناسی ارشد دارم.


ajjqgeg1kv9mskahwx.jpg


خانم یلر ؛وضعیت تنیس روی میز بانوان ایران را چگونه دیدید:
به نظر کارشناسی من که تمام دنیارا گشته و همه بازیکنان دنیا را دیده و بر روی آنان شناخت کامل دارم دختران پینگ پنگ باز ایرانی فوق العاده با استعداد هستند وهمچنین بسیار علاقمند و تشنه یادگیری وتمرین کردن هستند وبا توجه به سفرهای بین المللی من ،بی نظیر ونادر است.لطفا این نکته ها را از طرف من به مسئولین ورزش کشور تان ابللاغ کنید.که با برنامه ریزی و سرمایه گذاری بر روی بانوان حتما نتیجه های لازم را خواهند گرفت.
خانم یلر؛لطفا تفاوت ما باجهان پیشرفته پینگ پنگ در کجاست؟
به نظر من تفاوت دختران ایران با سایر دختران جهان که دارای مقام های قابل قبول هستند فقط در تجارب بین المللی و حضور دائمی در تورنمنت های جهانی و معتبر است.دختران کشور های صاحب نام و در حال رشد حداقل هر ماه یک بار در رقابتهای بین المللی شرکت دارند.

2w8ekmnxqapr47q3gsl.jpg

خانم یلر؛چه کنیم که فاصله ما با جهان پیشرفته پینگ پنگ کم شود؟
به نظر من باید تمرینات مدرن جهان را پیاده کنید.واز همه مهمتر حضور پررنگ و دائمی در تورنمنتهای بین المللی بعنوان یک اصل از اساسی ترین روشهای کم کردن فاصله ها با جهان مدرن تنیس روی میز است.
شرکت در هر مسابقه تجربه ای به تجربیات گذشته بازیکنان اضافه میکند که با هیچ تمرینی قابل مقایسه نیست.
لذا توصیه میکنم که اگر برای شما مقدور نیست به هر عنوان ماهی یک بار در رقابتهای بین المللی شرکت کنید حداقل هر دوماه یکبار حضوری قدرتمندانه در تورنمنتهای بین المللی داشته باشید.
خانم یلر؛آیا در ایران به شما خوش گدشت؟
با توجه به اینکه من تمام دنیا را دیده وتقریبا با تمام اقوام آشنا هستم ایرانیها جزو خون گرم ترین ونادر ترین افراد دنیا در خوبی و صداقت هستید.
من فقط در یک کلمه میتوانم بگویم ایران ودختران ایرانی در قلب من برای همیشه جای گرفتند.وبسیار بسیار به من خوش گذشت.وحس کردم ایران کشور خوب من است.
خانم یلر؛اگر دوباره از شما برای سفر به ایران دعوت شود خواهید پذیرفت؟
ایران کشور بسیارخوبی است ومردم و دختران ایرانی جزو بهترینها در دنیا هستند.ایران کشوری است که من حاضرم با جان و دل به آنجا سفر کنم .
من دوست دارم این نکته را گفته باشم که با وجود فشارهای بین المللی و جوسازی سنگین بر علیه کشور شما من حاضرم هر وقت که فرصت داشتم ودعوت شدم با جان و دل به آنجا سفرکنم.وبرخلاف تمام تبلیغاتی که برعلیه کشور خوب شما وجود داشت کشور شما بهترین کشور دنیاست ومن وقتی به آلمان برگشتم به همه خواهم گفت که تمام تبلیغات دروغ است.وایران کشوری است که وقتی به آنجا سفرکنی برای همیشه در قلبت جای خواهد گرفت.

dcthgkuxwznqkjjz6jha.jpg


خانم یلر ؛چه خاطره ای از ایران برای شما جالب تر و ماندگار تر خواهد بود:
قبلا وقتی ما در رقابتهای جهانی توانستیم در دوبل مقام اول را کسب نماییم کاپ قهرمانی این رقابتها به ما رسید.این کاپ خیلی زیبا و رویایی بود.وقتی سوال کردم متوجه شدم که کاپ متعلق به ایران است(کاپ دوبل جهانی ایران) واز بس این کاپ برای من جالب و بیادمادنی بود از فدراسیون تنیس روی میز آلمان اجازه گرفتم که به مدت یک ماه این کاپ در منزل ما باشد تا بادیدن آن لذت ببرم.از قضا دختران تیمهای ملی ایران برای من یک کادو تهیه کردند ووقتی آن را باز کردم برای من باور کردنی نبود چون یکی از زیباترین کادوهای دنیا بود وبسیار شبیه کاپ دوبل جهانی که متعلق به ایران است بود.
من وقتی به آلمان برگشتم حتما این یادبود ایرانیان را در جایی از اتاقم قرارخواهم داد که هرروز صبح وقتی از خواب بیدار شدم چشمم به آن بیافتد ویاد ایرانیان و دختران خوب ایران زمین باشم.(خاتم کاری ایرانی)

crory8seeko1w4wxd83r.jpg

37vo5qgnsq2vvnqjzwzv.jpg

waxajwsoajlequwnf23b.jpg

o8vh9uos82pfo80jmh3h.jpg

efo61aot71x2f9jsfo5.jpg

تاريخ : سه شنبه سوم مرداد 1391 | 11:14 | نویسنده : امیدنیکبخت
ورزش پینگ پنگ حدومرز نمی شناسد

جرارد پیکه روز شنبه در صفحه توئیترش اعلام کرد که وارد شانگهای شده و بعد از آن هم به پکن سفر خواهد کرد. او هم مثل لیونل مسی در شبکه اجتماعی چینی تنسنت ویبو هم عضو است و از طریق همیشه شبکه اجتماعی هم هست که قرعه کشی میان هوادارانش را برای اهدای تور دروازه [...]

جرارد پیکه روز شنبه در صفحه توئیترش اعلام کرد که وارد شانگهای شده و بعد از آن هم به پکن سفر خواهد کرد. او هم مثل لیونل مسی در شبکه اجتماعی چینی تنسنت ویبو هم عضو است و از طریق همیشه شبکه اجتماعی هم هست که قرعه کشی میان هوادارانش را برای اهدای تور دروازه فینال یورو۲۰۱۲ اوکراین برگزار خواهد کرد.

او در طول سفرش به چین، در کنار فوتبال، ورزش پینگ پونگ که یکی از ورزشهای محبوب در این کشور است راهم دنبال خواهد کرد. پیکه در صحبت هایی اعلام کرده که علاقه اش به پینگ پونگ در حدی بوده که ممکن بود به صورت حرفه ای به سراغ این رشته ورزشی برود

پیکه در صحبت هایی که در رسانه های مختلف چینی بازتاب یافته گفت:« از بچگی عاشق پینگ پونگ بودم. این ورزشی مملو از چالش است؛ چون تست خوبی برای هوش و قدرت پاسخگویی انسان است. هرچند که در نهایت پینگ پونک را به خاطر فوتبال ول کردم ولی هنوز بازیهای تنیس روی میز را با دقت تمام تماشا می کنم.»

پیکه در ادامه صحبته ایش گفت:« فوتبالیست های زیادی را می شناسم که از پینگ پونگ لذت می برند و امیدوارم که در چین هم بازیکنان پینگ پونگ زیادی باشند که از فوتبال لذت ببرند.»

این در حالی است که اخیرا تصاویری از یک مسابقه پینگ پونگ میان جرارد پیکه و سسک فابرگاس روی شبکه های اجتماعی قرار گرفته که مربوط به پیش از دیدار ماتادورها مقابل تیم ملی فرانسه مرحله یک چهارم پایانی رقابت های یورو۲۰۱۲ است. پیکه اکنون این ویدئو را روی صفحه توئیترش قرار داده و در قسمت پائینی آن، لیو گولیانگ؛سرمربی تیم ملی المپیک پینگ پونگ چین به او تبریک گفته. و دراین باره نوشته:« تکنیک قابل توجه پیکه را تحسین می کنم .ولی حیف که او فابرگاس روی میز و با امکاناتی بازی می کنند که از کیفیت کمی برخوردار است. من یک میز پینگ پونگ حرفه ای رابه شما هدیه می کنم.»

جرارد پیکه هم لطف سرمربی تیم پینگ پونگ چین را با جملاتی صمیمانه پاسخ داده و نوشته:« از لطفتان ،هرچند که ترجیح می دهم تا برایم یک کلاس حرفه ای بگذارید.»

ولی خود پیکه هم می داند که الان زمان مناسبی برای این درخواست نیست، چرا که گولیانگ این روزها آماده سفر به لندن و شرکت در رقابتهای المپیک است.تاريخ : یکشنبه یکم مرداد 1391 | 18:55 | نویسنده : امیدنیکبخت
]kn چندنکته درموردضربه زدن سرویس
دریافت سرویس از جمله حرکات اساسی حین بازی است که اجرای صحیح آن به خودی خود میتواند امتیازات زیادی را به حساب بازیکن خوب واریز کند.

 

1. همیشه خود را برای دریافت یک سرویس بلند و سریع آماده کنید .مسلما گام برداشتن به جلو و و دریافت خوب سرویس کوتاه آسانتر از گام برداشتن به عقب و دریافت سرویس بلند با همان کیفیت است .

 

2. وضعیت آماده باش در مقابل بازیکنانی که مانند شما راست دست یا چپ دست هستند (یعنی از همان دست بازی که شما استفاده میکنید استفاده میکنن) گوشه بکهند است. اگه برعکس شما هستند بهتر است (به اندازه ۱۵ تا ۳۰ سانتیمتر)به خط گوشه نزدیکتر شوید.

 

3. برای سرویس های کوتاه سعی کنید آنها را در اوج دریافت کنید . یادتان نرود تا جای ممکن به توپ نزدیک شوید . اگر میخواهید سرویس را با فلیپ فورهند دریافت کنید ، حواستان باشد به کنار توپ گام بردارید تا مستقیما پشت توپ یک ضربه کوتاه بزنید و فورا به حالت آماده باش بازگردید .

 

4. به محل برخورد توپ روی میز حریف در حین سرویس زدن نگاه کنید . اگر به خط پایانی (انتهایی) میز نزدیک است ، احتمال اینکه یک سرویس بلند باشد بسیار زیاد است.

 

برعکس آن هم صادق میباشد ، اگر اولین برخورد توپ با میز حریف به تور نزدیک تر است ، احتمالا یک سرویس کوتاه خواهد بود. روی هر توپی که فقط یک بار روی میز شما میخورد (یعنی در برخورد بعدی از میز بیرون افتاده است)لوپ بزنید.

 

——————————————————————————

 

پنج مرحله برای دریافت هر نوع سرویس وجود دارد:

 

1- پیچ را بررسی کنید.

 

2- مقدار پیچ را تشخیص دهید.(صدای بلند تر یعنی پیچ کمتر)

 

3- عمق و ارتفاع را تشخیص دهید.

 

4- یک دریافت مناسب را انتخاب کنید.(سعی کنید از ضربه اصلی خودتان استفاده کنید)

 

5- ضربه را بزنید (و برای ضربه بعدی آماده شوید)
————————————————————————

 

5. بیشتر بازیکنان زیاد به توپ پوش میزنند. سعی کنید روی همه سرویس های پیچ رو و پیچ پهلو لوپ بزنید.

 

6. اگر میخواهید یک سرویس کوتاه را با یک دریافت کوتاه برگردانید، آن وقت توانسته اید به طور موثری امتیاز سرویس زننده را خنثی کرده و از بین ببرید؛ برای بیشتر بازیکنان همین کافی است . یادتان باشد وقتی سرویس می زنید ، باید قادر باشید بیشترین امتیاز را برای خود تخمین بزنید.

 

7. برای دریافت سرویس هایی که کاملا از انتهای میز به بیرون می روند (خیلی بلند هستند) سعی کنید کمتر به عقب بچرخید.

 

8. ضربه های فلیپ عموما تمام کننده و امتیاز آور نیستند ، ولی کمک میکنند موقعیت خوبی پشت میز پیدا کنید و حریف خود را از دفاع مناسب باز دارید .

 

9. وقتی فلیپ می زنید ، سعی کنید توپ را به سمت شکم یا کتف حریف(جایی که حریف دریافت های فورهند را از آن نقطه به بعد به بک هند تبدیل میکند) یا در گوشه بکهند بفرستید .

 

10. سرویس های بدون پیچ برای دریافت بسیار گول زننده هستند. اگر تصمیم دارید روی یک سرویس بدون پیچ لوپ بزنید ، همانند پیچ رو با آن رفتار کنید و روی توپ ضربه بزنید. اگر یک دراپ شات می زنید ، سعی کنید بیشتر پهلوی توپ را لمس کنید تا اینکه مستقیما به پشت توپ ضربه بزنید.
در این قسمت به این موضوع تکمیلی در مورد تمرین میپردازیم که :

 

– تمرین خوب زمینه ساز بازی عالی

 

به تعیین انجام تمرینات با اصول و اسلوب مدون و همچنین رعایت تمرکز و خیلی از نکات حین پرداختن به آن میتواند بازدهی تمرین شما را مضاعف کند.

 

+ همیشه در تمرین به اندازه ای جدی باشید که در مسابقه هستید.

 

+ همیشه در یک زمان خاص ، روی یک نوع تمرین تمرکز کنید.

 

+ هرگاه اشتباهی مرتکب شدید ، توقف کنید و بروی اشتباه خود فکر کرده و بر چگونگی تصحیح آن بیندیشید .( معمولا با سایه زدن درست می شود)

 

+ اگر یک ضربه خوب غیر معمولی زدید، توقف کرده و فکر کنید که چرا آن حرکت ، خوب بوده و به خاطر داشته باشد که از آن استفاده کنید.

 

+ طرحی که برای پیروزی پیاده میکنید این نباشد که با سرویس خود به تنهایی پیروز شوید بلکه طرحتان استفاده از حرکات مختلف باشد.

 

+ یک امتیاز ، یک امتیاز است اگر چه آن را با یک ضربه یا ۲۰ ضربه به دست آورده باشید.(همین عمل را در مسابقات بکار گیرید)

 

+ امتیاز بگیرید، مانند امتیازی که در مسابقه میگیرید.

 

+ ضربات خود را با شتاب و عجله ای انجام ندهید . مخصوصا در هنگام دریافت سرویس

 

بیشتر منتظر بمانید ، پیچ توپ را ببینید و هنگام بالا آمدن توپ به نقطه اوج آن دقت کنید . همین کار را در قبال ضربات لاب، لوپ و کات بکار گیرید.

 

+ در هنگام مسابقه آرام بوده و رفتار خوبی داشته باشید.

 

+ در هنگام تمرین، فکر کنید که چگونه میتوانید از تجربیات بدست آمده در مسابقات قبلی خود ،استفاده کنید .
در پایان این شعر را تقدیم میکنم به آنکس که خود میداند و برایش آرزوی موفقیت میکنم:

 

مایه اصل و نصب در گردش دوران زر است

 

دایما خون میخورد ،تیغی که صاحب جوهر است

 

دود اگر بالا نشیند کسر شأن شعله نیست

 

جای چشم ابرو نگیرد ، گرچه او بالاتر است

 

شصت و شاهد هر دو دعوای بزرگی میکنند

 

پس چرا انگشت کوچک لایق انگشتر است

 

آهن و فولاد از یک کوره می آیند برون

 

آن یکی شمشیر گردد دیگری نعل خر است

 

گر ببینی ناکسان بالا نشینند صبر کن

 

روی دریا کف نشیند ،قعر دریا گوهر است
با تشکر دلیر محمدی


تاريخ : یکشنبه یکم مرداد 1391 | 18:51 | نویسنده : امیدنیکبخت
 

عنوان مقاله: آسیبهای پینگ پنگ

  در ورزش تنیس یک مشکل رایج ناراحتی آرنج است . ولی مشکل بزرگی نیست ، تقریبا نیمی از بازیکن های آماتور ۳۰ سا ل به بالا مشکل آرنج دارند :درد در زدن بک هند ،سرویس ، بلند کردن بسته یا حتی گرفتن یک قوطی نوشابه مشاهده می شود .برای اغلب بازیکنهای باشگاهی مشکل به صورت درد بیرون آرنج پیش می آید. در مورد بازیکنهای حرفه ای وآنهایی که سرویس قدرتی می زنند مشکل درد در داخل آرنج است.

معمو لا بیشترین مشکلات درد آرنج ناشی از بی توجهی به اولین دردهایی است که بدن از طریق آنها هشدار می دهد. اغلب پزشکان علت اصلی مشکل درد آرنج را به بک هند نسبت می دهند . بیشتربازیکنهای تازه کار می خواهند از قدرت دستشان در بک هند استفاده کنند بجای اینکه از چرخش شانه و کمر استفاده کنند . علت دیگر مشکل می تواند ضربه زدن به توپ باشد بجای اینکه با استفاده از تمام بدن با سوئینگ کامل توپ بزنند . ضعف مچ وشانه هم می تواند عامل فشار بر آرنج باشد.

آیا مشکل درد آرنج ناشی از نوع بازی شما ست؟

کسانی که با دو دست بک هند می زنند کمتر دچار مشکل آرنج می شوند . چون ضربات یک دستی نیروی چرخش بیشتری بر بازو وشانه وارد می کند .آرنج یک مفصل است که در دو جهت حرکت می کند .شانه شما یک مفصل چرخشی است که به همه طرف حرکت دارد ، بهتر است که از شانه تان سوئینگ کنید و وزن تمام بدن را به ضربه منتقل کنید .به سمت توپ بروید و آنرا زودتر بزنید . یک آرنج رو به جلو در بک هند یکی از عوامل درد گرفتن تاندن آرنج است .برای کاهش انتقال ضربه به آرنج زه های راکت را شل تر نصب کنید، ( کمی کمتر از حد مورد توصیه سازنده راکت ) راکتی بگیرید که ارتعاش کمتری به بدن منتقل کند . بدنه بلند راکت ممکن است دسترسی به توپ را آسا نتر کند ولی بازوی اهرم بزرگتری هم هست که فشار بیشتری بر آرنج می آورد ولی صفحه ی بزرگتر انتخاب خوبی است ، حتی با کناره های آن هم به توپ ضربه بزنیدارتعاش کمتری به دست منتقل می کند . یکی دو جلسه با مربی حرفه ای دارای مجوز داشته باشید تا بتواند تشخیص دهد آیا نکته خا صی در بازی شما هست که صدمه ای به آرنج شما وارد کند .

کشیدگی عضله اکستانسور کارپی رادیالیس برویس (ECRB) را اصطلاحا آرنج تنیس بازمی نامند. عوامل خطر زای ایجاد آن شامل موارد زیر است

الف ) سن بالتر از ۳۰ سال

ب ) استفاده از راکت های فلزی و سفت

ج) تمرین طولانی مدت ( بیش از ۲ ساعت در روز )

د) تکنیک های نادرست زدن ضربات بک هند با آموزش صحیح و استفاده از وسایل مناسب می توان از میزان بروز این آسیب ها کاست .اگر به اولین دردهای آرنج بی توجهی کنید به تدریج وضع آرنج بد وبدتر می شود و ممکن است در آینده مجبور باشید با تنیس خدا حا فظی کنید .

راه حل این مشکل چیست؟

۱- تمرینات کششی

الف:یک دست را مستقیم به جلو دراز کنید ،با دست دیگر سر انگشتان دست دراز شده را به آرامیرو به عقب بکشید۲۰ -۳۰ ثانیه نگاه دارید .هر کدام را ۳ دفعه تکرار کنید

 

ب: یک دست را مستقیم به جلو دراز کنید ، با دست دیگر مچ دسترا به بالا کشیده و بعد رو به پائین خم کنید .هر با ر ۲۰- ۳۰ ثانیهنگاه دارید .هرکدام را ۳ دفعه تکرار کنید.

 

۲-تمرینات قدرتی:

الف: روی صندلی بنشینید، ساعد دست راروی ران قرار دهید یک دمبل سبک ۱کیلوئی در دست بگیرید وآنرا به طرف بالا تا آنجا که می توانید بکشید، ۳ثانیه نگاه دارید(کف دست رو به بالا ) همین حرکت با کف دست رو به پائین انجام دهید

 

ب : نشسته ساعد روی ران ، سر دمبل را در دست بگیرید و آنرا عمودی نگاه دارید ، حالا آنرا به چپ بچرخانید بعد از ۳ثانیه آنرا به طرف راست بچرخانید .

همین حرکات را با دست دیگر انجام دهید

 

تذکر :

درمواجهه با اولین درد آرنج ، فعالیت و بازی تنیس را قطع کنید . روزی چند بار یخ و هر دفعه ۲۰ دقیقه روی آرنج قرار دهید

کمک های اولیه درد آرنج :

۱-با روی آرنج به زمین افتاده و دست و آرنج ورم کرده یا کبود است که علت آن پارگی ماهیچه ، شکستگی استخوان است.بنابراین باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کرد

۲- یک نقطه آرنج درد می کند که علت آن کشیدگی تاندن یا شکستگی موئی استخوان است و باید به پزشک مراجعه کرد

۳- درد به ساعد دست می دود و این درد شبها بیشتر است که علت آن ورم تاندن است و باید به پزشک مراجعه کرد

۴- در زدن توپ مخصوصا در بک هند درد دارد که علت آن شروع ورم تاندن است و باید نرمش کششی وقدرتی انجام داده و ارزیابی پزشک را بخواهید

۵- وقت دست دادن ، گرفتن راکت ،بلند کردن قوطی نوشابه و وقتی کف دست رو به پائین است درد دارد که علت آن تاندن آرنج است و لازم است که بازیکن بازی نکند،کمپرس یخ گذاشته و به پزشک مراجعه کند

 

۲- مشکل درد کمر :حدود ۴۰در صد مردان حرفه ای در تنیس از درد کمر رنج می برند ۸۰ در صد مردان دوره ای از زندگیشان دچار کمر درد می شوند.

صرف نظر از آمادگی جسمانی ، نیروی چرخشی بک هند دراز کردن دست در فور هند و سرویس می تواند بر روی ماهیچه ها، اعصاب و استخوان کمر فشار وارد کند ودیر یا زود ناراحتی در یک جایی بروز می کند .در تنیس نیرو از ناحیه پا تولیدمیشود اما کمر نقش اساسی در انتقا ل این نیرو به دستها دارد . محور اصلی بدن کمر است و ضعف در آن یک مشکل جدی است .برای داشتن کمر قوی لازم است تعادلی در میان ماهیچه های شکم وکمر بر قرار باشد .در بیشتر موارد ما هیچه های شکم بازیکن های تنیس از ماهیچه های کمرشان قویترند ، زیرا در هر ضربه از ماهیچه های شکم استفاده می کنند . می توان قبل از آغاز کمر درد جلوی آنرا گرفت .

با در نظر گرفتن موارد زیر می توانید از وارد شدن صدمات به بدن خود جلو گیری کنید

۱- قبل از وارد شدن به زمین تنیس برنامه آما دگی جسمانی داشته باشید . قبل از شروع تمرینات جدی ورزشی به مدت چند هفته تمرینات قدرتی وکششی داشته باشید ۲- مستقیم از اتو مبیل به زمین تنیس قبل از گرم کردن وارد نشوید . بدون گرم کردن ماهیچه ها اگر آنها رابرای رسیدن به توپ کش دهید خیلی موثر تر از یک ضربه (آپرکات )شمارا بزمین خواهند انداخت . حد اقل ۵ الی ۱۰ دقیقه صرف دو ملایم با حرکات کششی قبل از بازی کنید .

۳- اگر کمرتان ضعف دارد در حالت (open stance) نایستید . بلکه به سمت توپ گام بر داشته وبا چرخش شانه ضربه بزنید که فشار کمتری به کمرتان بیاورد

۴- در برخی از ضربات تنیس احتمال آسیب کمر بیشتر است ، سرویس یکی از آنها است ، انداختن توپ به بالا وچرخیدن بر روی ستون فقرات فشار وارد می کند . قبل از وارد شدن صدمه به ساختار استخوانی بدنتان از یک حرفه ای سرویس بیا موزید .

۱- تمرینات کششی :

الف:روی زمین بنشینید پای چپ را دراز کنید وپای راست را بلند کرده وپشت زانوی چپ قرار دهید ، آرنج دست چپ را روی زانوی راستبگذارید و بالا تنه وسر رابه طرف راست بگردانید .۲۰ الی ۳۰ ثانیه در این حالت بمانید ، بعد دست وپا را عوض کنید . ۳ بار تکرار کنید

 

ب :روی زمین بنشینید پا ها را مستقیم دراز کنید ،در حالیکه کمر را راست نگاه داشته به طرف جلوخم شوید و سعی کنید با دستانتان ،انگشتان پا رالمس کنید .۲۰ الی ۳۰ثانیه در این حالت بمانید و۳ بار تکرار کنید

 

۲- تمرینات قدرتی

الف :بر روی شکم بخوابید به آرامی هر دو پارا از زمین بلند کنیدولی زانو را خم نکید۱۰ الی ۱۵ بار در دو مرحله

 

ب: بر روی پشتتان بخوابید پای راست راجمع کنید ولی کف پا روی زمین باشد پای چپ را بلند کردهو مچ آن پا را روی زانوی راست قرار دهید . دست راست را پشت سرگذاشته کف دست چپ روی زمین باشد ،آرنج دست راست را بسمت زانو یچپ حرکت دهید .۱۰ الی ۱۵بار تکرار کنید وبعد دست وپا را عوض کنید

ج :بر روی شکم بخوابید دستتانتان را در امتداد بدنبه جلو دراز کنید و همزمان دست راست وپایچپ را بلند کنید .۱۰ الی ۱۵ بار تکرار وبعد دست وپا را عوض کنید .

کمک های اولیه درد کمر :

۱- درد عمومی وخستگی در کمر که بعد از پیاده روی وحرکت بیشتر می شود.علت آن فشار کهنه بر ماهیچه ها است که با حرکات کششی ، استراحت ،کمپرس یخ قابل رفع است اما اگر درد ۷ الی ۱۰ روز ادامه داشت به پزشک مراجعه کنید

۲- وقت خم شدن احساس درد شدیدمیکنید که علت آن کشیدگی شدید ماهیچه ها است و راه حل آن اینست که به پشت بخوابیدو پا ها راروی صندلی بگذارید(ران وشکم ۹۰ درجه) یخ بگذارید اگر درد ادامه داشت بعد از ۵ روز به پزشک مراجعه کنید

۳- وقت زدن سرویس وضربات بالای سر درد شدید یا احساس گرفتگی داریدودر یکطرف کمر صدا می شنوید که علت آن دررفتن مفصل است که با استراحت ، یخ ، حرکات کششی آرام برای کمر قابل حل است اما اگر درد بعد از ۵ روز ادامه داشت به پزشک مراجعه کنید

۴-از کمر درد بسوی یکی ازپاها می رود ونشستن مخصوصا در یکطرف باسن مشکل است که علت آن سیاتیک ویا دیسک است که باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کرد

علت ایجاد کمر درد در ورزش های راکتی :

زدن ضربات سرویس و بالای سر بستگی به جایگیری صحیح ورزشکار در زمین دارد، به طوری که توپ در جلوی وی واقع شود. در غیر این صورت برای رسیدن به توپ ورزشکار مجبور است قسمت تحتانی پشت را بیش از حد چرخانده و نیز قوس بیش از حدی به طرف عقب ایجاد کند. اگر شانه هم قابلیت انعطاف اندکی داشته باشد. از میزان چرخش رو به خارج شانه برای رسیدن به توپ کاسته خواهد شد. تمام این حرکات جبرانی فشار اضافه ای را بر مفاصل ناحیه کمری اعمال خواهد کرد که در بعضی مواقع سبب پارگی دیسک هم می شود.

فقدان انعطاف پذیری در اندام فوقانی و ایجاد آسیب در قسمت تحتانی پشت : حرکت راکت دربالای سر وابسته به ظرفیت شانه برای چرخش به خارج و عقب کشیدن استخوان کتف است. کاهش قابلیت انعطاف عضلات جرخاننده شانه وسینه ای کوچک سبب چرخش بیش از حد ستون فقرات شده و باعث قوس برداشتن بیش از حد ستون فقرات ‌میشود.

۳- مشکل درد مفصل زانو

اگر به علائم هشدار دهنده توجه کنیم دلیلی ندارد که صدمه وارد شده حتما با جراحی جبران شود . اغلب ورزشکاران از صدمه به زانو در هراس اند زیرا از همه مفاصل بیشتر در معرض صدمه است .

هر سال حدود چند میلیون نفر در دنیا صدمه زانو می بینند، حدود ۵۰ در صد مربوط به ورزش تنیس ، فوتبال و اسکی. سه ورزشی با بیشترین صدمات زانو اند . زیرا در ورزش تنیس حرکات گوناگون ، تغیر جهت ، چرخش بدن وتوقف ناگهانی رایج اند . بخصوص سرویس فشار زیادی بر زانو می آورد . زانو بدلیل ساختار ظریف اش در معرض صدمات قرار دارد . تصور کنید توپ پینگ پونگی بدیوار چسبیده ، توپ بوسیله چند نوار لاستیکی در جایش قرار دارد ، کاسه زانو از مفصل حفا ظت می کند ولی به آن ثبات و قدرت نمی دهد . پیچیدگی دیگر زانو : ۲ تا از بزرگترین استخوانها ی بدن را بهم وصل می کند .

ساختمان زانو به بافت (ligament ) بستگی دارد که استخوان ساق را به استخوان ران وصل می کند ، و (cartilage) بافتهای نرم وانعطاف پذیر که مفصل را می پوشانند . ولی این ساختاری کامل است (ligament) ها در زمان طولانی خوب می شوند و (cartilage) هم به طور طبیعی دو باره رشد نمی کنند .

نکته مثبت اینکه ۹۰ درصد اوقات با جراحی و تمرینات فیزیکی می توان زانوی صدمه دیده را شفا داد . اغلب صدمات زانو ناشی از تنیس نیازی به جراحی ندارند .اغلب صدمات را می توان از طریق حرکات پای صحیح پیش گیری کرد .امروزه برای کسانی که دچار پارگی در مفصل زانو اند حرکات فیزیکی قبل از جراحی توصیه می شود ، زیرا حتی اگر جراحی لازم شود ،در این صورت مدت کمتری فرد به وضع عادی باز می گردد. بنابر این بهترین کار پیش گیری است ، اگر زانوی شما درد می کند و کمی تورم دارد . استراحت کنید ، یخ بگذارید ، کمپرس کنید وزانو را در محل بلند قرار دهید .

ترکیب این اقدامات باعث کاهش صدمه به بافت ها و تسریع زمان بهبود می شود .

اگر هفته ای یکبار تنیس بازی می کنید می توانید ماهیچه هایتان را از طریق پیاده روی تند وتمرین با وزنه تقویت کنید . باید یک روز در میان یا ترجیحا هر روز همه گروههای اصلی ماهیچه هایتان ، حرکات کششی انجام دهید تا مفصل هایتان انعطاف پذیر باشد .

سه تمرین کششی که به سلامت زانو کمک می کند هر کدام ۲۰ الی ۳۰ ثانیه و۲ تا ۳ بار تکرار در هر طرف بدن انجام شود .

تمرینات کششی و چرخش کمر:

الف: به پشت دراز بکشید پاها دراز باشد ،زانوی راست را بلند کرده وساق پا را ۹۰ درجه

قرار دهید .پای راست رابه طرف پای چپ بگردانید تا ازروی آن بگذرد و به آرامی زانوی چپ را به طرف زمین در آن سوی بدن حرکت دهید.سعی کنید شانه ها و کمر صاف روی زمین بماند

ب : به پشت دراز بکشید مچ پای راست را رویزانوی چپ قرار دهید ، با هر دو دست ران پای چپرا گرفته و به آرامی به طرف سینه بکشید

ج : در حالت نشسته پای راست را خم کرده و کفآنرا به ران چپ تکیه دهید . با کمر راست نگاهداشته شده به جلو خم شده و سعی کنید انگشتانپای چپ را لمس کنید ، همین حرکت را با پای دیگر تکرار کنید

تمرینات قدرتی :

الف : پله : حدود ۸ الی ۱۲ بار روی پله یا سکو رفته و باز گردید، برای شدت بیشتر یک دمبل ۱ کیلوئی در دستانتان بگیرید

بایستید وپاها را به اندازه عرض شانه ها باز کنید ،در حالیکه دو دست را در جلوی بدن دراز کردهبه آرامی روی زانو هایتان به جلو خم شوید تارانها موازی زمین قرار گیرد ، وزن بدن باید درعقب روی پاشنه پا باشد . با انقباض ماهیچه ها ی ران وباسن به حالت ایستاده باز گردید

ب : بایستید وپاها را به اندازه عرض شانه ها باز کنید ،یک گام بزرگ به جلو بردارید زانوها یتان را خم کنید تا ران پای چپ موازی وران پای راست عمود بر زمینقرار گیرد ،همین حرکت رابا پای دیگر تکرار کنید

کمک های اولیه درد مفصل زانو :

۱-درد زیر کاسه زانو ، درد هنگام سرویس ،پرش، ایستادن ناگهانی بیشتر می شود ،بعد از بازی ورم می کند که علت آن مشکل تاندن که کاسه زانورا به استخوان ساق وصل می کند ، بدلیل تکرارحرکت بوجود می آید. و با استراحت ،یخ ،کمپرس ، قرار دادن زانو جای بلند، مصرف داروی ضد تورم .چند هفته بازی نکنید پیاده روی ، شنا و انجام حرکات کششی قابل حل است

۲- درد از جلوی کاسه زانو پخش می شود، نشستن زیا د وبالا رفتن از پله درد شدید تر می شود که علت آن از سائیدن تکراری سطح زیرین کاسه زانو بر استخوان ران ایجاد می شود.و باید تنیس و هر فعالیت ورزشی را یکی دو هفته تعطیل کنید داروی ضد تورم مصرف کنید با پزشک مشورت کنید

۳- درد شدید ناشی از حرکت چرخشی همراه با بی ثباتی وتورم ،درد بسرعت بر طرف می شود، درد در حرکت بعدی تکرار می شود ، در داخل زانو احساس خشکی می کنید که احتمالا یک ligament زانو کش آمده، پاره شده ویا آسیب دیده، این اتصال داخل مفصل زانو استخوان ران به ساق است.برای حل آن باید استراحت،یخ ، کمپرس ، قرار دادن زانو جای بلند اگر در زانو درد دارید به پزشک مراجعه کنید معمو لا جراحی می طلبد وبعد تمرینات فشرده ( بستگی به میزان صدمه دارد)

۴- بعد از یک چرخش شدید زانو احساس درد و بیرون زدن ،شخص نمی تواند مفصل را حرکت دهد،فورا ورم می کند ،و بدون کمک نمی تواند راه برود که علت آن پارگی یک ligament دیگرکه استخوان ران را به ساق وصل می کند.برای کمک به حل این مشکل استراحت ، یخ ، کمپرس ، قرار دادن زانو جای بلند به پزشک مراجعه کنید این صدمه معمولا جراحی می طلبد وبعداز آن تمرینات فشرده برای چند ماه تنیس را تعطیل کنید

۴- مشکل درد مچ پا :

یک چرخش در جهت غلط باعث درد مچ پا می شود وچنانچه پا ، زانو ومچ در یک راستا نباشند وقتی پا روی زمین قرار گرفته در طی زمان قطعا سائیدگی ناجور تاندن پیش می آید،خوشبختانه مچ پا یک مفصل محکمی است هم کار فرود آمدن به زمین راممکن می کند وهم عامل ثبات است . در مچ پا دو استخوان ساق پا بهم وصل می شوند . این دو استخوان با ligament ها و تاندن بهم وصل اند.

احساس درد : سه بافت اتصال ligament درمچ پا محل آسیب هستند . وقتی بدنبال توپ می دوید هر گام غلط می تواند مفصل مچ را زیادی در یک جهت فشار دهد و کشش زیادی بافتهای اتصال دهنده رایج ترین مشکل تنیس است . سه گروه صدمه وجود دارد وآنهم بستگی به میزان صدمه دارد ۱- دردناک ۲- بسیار دردناک ۳- فوق العاده دردناک

اغلب آسیبها متوجه کنار یا بیرون مچ هستند ولی گاهی درون مچ آسیب می بیند که درمانش مشکلتر است . چنانچه مچ پایتان باد کرده است باید عکس اشعه x بگیریدتا پزشک مطمئن شود شکستگی وجود ندارد . حتی یک کشیدگی مچ چنانچه درمان نشود مچ پا رابرای همیشه بی ثبات خواهد کرد . معمول ترین مداوا استراحت ،یخ ، کمپرس و زانودر جای بلند است . خیلی ها توجه نمی کنند که چقدر زمان برای مداوا لازم است .

صدمه درجه ۱ دو الی سه هفته صدمه درجه ۲ یک الی دو ماه صدمه درجه ۳ سه الی شش ماه. بازیکنی که زودتر از موعد به زمین تنیس باز گردد، دچار تورم تاندن دردناک می شود ورم می تواند ناشی از پاره گیهای ریز تاندن باشد .

آسیب دیگر معمول در تنیس تاندن آشیل است که از پشت ساق پا تا مچ ادامه دارد، از آنجا که پاشنه آشیل بی انعطاف است در طی زمان وضع آن بدتر می شود ، آثارآن درد بعد از بازی و ورم پشت مچ پا است . در صورت پارگی تنها راه چاره جراحی است . بندرت لایه هایی از استخوان مچ پا کنده می شود ، آثار آن دردملایم در منطقه است ومعمولا با جراحی این ذرات بر داشته می شوند .

برای محا فظت از بافتهای مچ پا حرکات کششی و قدرتی لازم هستند

تمرینات کششی :

کشش پاشنه :رو بدیواربایستید در حالیکه یک پا جلو ودیگری عقب است . پای جلو را از زانو خم کنید وپای عقب در حالیکه کف پا روی زمین قراردارد با هر دو دست به دیوار فشار آورید تا احساس کشیدگی درتاندن پاشنه آشیل پای عقبی داشته باشید،۱۲ثانیه نگاه دارید و بعد با پای دیگر همین حرکت را درسه مرحله تکرار کنید

کشش در حالت چمبا تمه :در چهار چوب در به حالت چمبا تمه بنشینید تا آنجا که می توانید پائین بروید در حالیکه دستتان به چهار چوب در تکیه دارند، پایتان باید به اندازهعرض شانه ها فاصله داشته باشد و قدری رو به بیرون باشند وزن شما روی هر دو پا باشد ، ۱دقیقه تمرین کنید دستتانتان را به پشت صندلی یا میز تکیه دهید .

روی یک پا بایستید به آرامی روی پاشنه پابلند شوید ۳ الی ۵ ثانیه نگاه دارید وبه آرامی پایتان را بر زمین بگذارید .۱۰ الی ۱۵ بار روی هر پا تکرار کنید

کمک های اولیه درد مچ پا :

۱- مچ پا ورم دارد که علت آن کشیدگی غیر عمده است و برای درمان آن باید دو هفته روزی دوبار هر دفعه ۱۰ الی۲۰دقیقه یخ بگذارید

۲- وقت دویدن وکشش تاندن پشت پا درد میکند که علت آن تاندن آشیل است و باید سه هفته روزی دو بار هر دفعه ۱۰ الی ۱۵ دقیقه یخ بگذارید

۳- هنگامی که محکم روی مچ پا فرود آمده ،صدائی از مچ پا شنیده شده،ورم کرده وکبود شده است که علت آن کشیدگی شدید مچ پا است که باید به پزشک مراجعه کرد

۴- به مدت چند ماه مداوم مچ پا درد داشته و ورم کرده و در چرخش مچ درد شدید احساس می شود که علت آن اینست که قطعات ریز استخوان مچ پا جدا شده اند که باید به پزشک مراجعه کرد

۵- پشت پاشنه پا لکه کبود وجود دارد ، احساس فرو رفتن میخ درمچ پا هست که علت آن پارگی تاندن آشیل است که باید به پزشک مراجعه کرداز خصوصیات منحصر به فرد کفش تنیس در مقایسه با کفش دو و میدانی :

در ورزش های راکتی بر خلاف دو و میدانی، میزان قابل ملاحظه ای حرکت جانبی در پا ایجاد می شود. بنابراین وجود یک Heel cup ( قسمت نگهدارنده اطراف پاشنه ) و نیز Heelj Counter قوی (قسمتی از کفش که پشت تاندون آشیل قرار گرفته و باعث محافظت آن می شود) از خصوصیات کفش تنیس است . به علاوه قسمت پنجه کفش باید ماده سخت تری مثل چرم تشکیل شده باشد تا در هنگام کشیده شدن پا به روی زمین مانع آسیب دیدن انگشتان شود.

گرد آورنده ومترجم :پریوش شیرزایی

از مربیان استان خراسان جنوبی و استاد دانشگاه